^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

SEMINARIUM EKOLOGICZNE Z TEMATU „ WARZYWA, SADY, ROSLINY JAGODOWE, ZIOŁA, PRZETWÓRSTWO OWOCÓW LUB WARZYW"

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zrealizował 2 seminaria ekologiczne realizowane w ramach w/w projektu.

Warto podreślić, że operacja realizowana była w ramach Konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Jednym z realizowanych przez Śląski Osrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie było seminarium z tematu:

"Warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła, przetwórstwo owoców lub warzyw",

które odbyło się dnia 22. Października 2024r. w Bielsku-Białej w restauracja "Maska".

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Panią Magdalenę Jakubiec- Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie O/Bielsko-Biała.

20241022 101822

20241022 090137

Podczas seminarium uczestnicy spotkania mogli wysłuchać trzech bardzo rozbudowanych i bogatych w informacje wykładów wygłoszonych przez pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa -PIB ze Skierniewic.

W czasie seminarium wykłady wygłaszali:

- dr Magdalena Ptaszek - pracownik Pracowni Fitopatologii;

- dr inż. Dorota Kruczyńska- pracownik Zakładu Odmianoznawstwa, Szkółkarstwa i Zasobów Genowych;

- dr Piotr Brzozowski- pracownik Działu Planowania Naukowego i Programu Wieloletniego;

- prof. dr hab. Ryszard Hołownicki- Kierownik Zakładu Agroinżynierii.

20241022 102145

20241022 105516

20241022 120411

20241022 124827

Tematy, które były prezentowane podczas seminarium to:

- „Omówienie i podsumowanie wyników prowadzenia obiektów demonstracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych elementów innowacyjnych i dobrych praktyk”-temat  zaprezentowany przez p. dr M. Ptaszek oraz p. dr inż. D. Kruczyńską;

- „Marketing produktów i przetworów ekologicznych pochodzenia roślinnego”- temat wygłoszony przez p. dr Piotra Brzozowskiego;

- „Przeciwdziałanie znoszeniu środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych, zielona infrastruktura”- temat prezentowany przez p. prof. dr hab. Ryszard Hołownickiego.

 

Oprócz ciekawych tematów wykładów uczestnicy seminarium wzięli udział w gorącej dyskusji dotyczącej m.in. pozyskanych wyników podczas realizacji tematów demonstracji na obiektach demonstracyjnych oraz proponowanych innowacji do zastosowania w w/w tematach ekologicznej produkcji roślinnej.

Prócz dużej porcji wiedzy odbiorcy szkolenia mieli zapewnione wyżywienie, materiały seminaryjne (szkoleniowe) oraz możliwość wnioskowania o zwrot kosztów dojazdu do miejsca realizacji wydarzenia.

20241022 101610

20241022 101728

 20241022 085719

 

 

 

Porzez realizację operacji - tj. demonstracji i seminariów ekologicznych-  przyczyniono się do  upowszechniania wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

Test i zdjęcia:  A. Kurcius

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com