^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- relacja z demonstracji ekologicznych z tematu RZEPAK

logotypy

W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), w dniach 12 września 2023 roku i 4 czerwca br.  rolnicy z województwa śląskiego odbyli praktyczne szkolenia w gminie Raków w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim. Demonstracja odbyła się w gospodarstwie ekologicznym pana Jakuba Chudzika w miejscowości Zalesie. Rolnik prowadzi 29 hektarowe gospodarstwo ekologiczne ukierunkowane na ekstensywną hodowlę bydła rasy polskiej czerwonej. Znaczna część produkcji roślinnej jest przeznaczona na paszę, pozostałą stanowią uprawy: pszenżyto ozime, pszenica orkisz, rzepak  i len oleisty.

IMG 20230912 121441

Celem demonstracji było doskonalenie uprawy rzepaku ozimego metodami ekologicznymi.

IMG 20230912 100654

W ramach demonstracji na powierzchni 1,7 ha zasiano początkowo przedplon — mieszankę DSV Letnie BioTrio (życica, koniczyna aleksandryjska, koniczyna perska), którą wykorzystano na paszę, a następnie rzepak ozimy odmian Ricardo i Randy. Zastosowano nawożenie obornikiem oraz nawozy: TimacAgro, Bioilsa, KaliSop, Blenus. Działkę podzielono na dwie części, na jednej zasiano rzepak w czystym zasiewie, na drugiej rzepak z roślinami osłonowymi — koniczyną białą i bobikiem.

IMG 20230912 121230

Podczas drugiej wizyty w gospodarstwie omówiono wyniki obserwacji prowadzonych na założonym obiekcie dotyczącym oceny porażania przez szkodniki i choroby, stopnia zachwaszczenia. demonstracje eko 202410

Z powodu masowego pojawienia się gnatarza rzepakowca w październiku konieczne było zastosowanie zabiegu insektycydowego (Spintor). Po wznowieniu wegetacji rzepak wyglądał dobrze, natomiast rośliny osłonowe wymarzły zimą. W kwietniu zaobserwowano nalot chowaczy, w związku z czym powtórzono zabiegi insektycydowe. Pomimo zachwaszczenia w czerwcu plon rzepaku zapowiadał się obiecująco.

demonstracje eko 202409

Demonstracja rzuciła szersze światło na uprawę metodami ekologicznymi. Uczestnicy demonstracji zostali zapoznani z agrotechniką uprawy rzepaku ozimego  w gospodarstwie ekologicznym. Poruszone zostały problemy związane z poszczególnymi elementami uprawy: odpowiednie przygotowanie gleby, zastosowanie odpowiedniego przedplonu, odpowiednie zabiegi uprawowe oraz terminowość stosowanych zabiegów. Niedopatrzenia na którymś z etapów uprawy, zwłaszcza w produkcji ekologicznej natychmiast skutkują nadmierną presją chwastów, chorób czy szkodników.

IMG 20230912 100705 1

demonstracje eko 202404

Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Rzepak.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com