W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), w dniach 11 lipca i 22 sierpnia br. rolnicy z województwa śląskiego odbyli praktyczne szkolenia w demonstracyjnym gospodarstwie ekologicznym Lipowa Farma. Jest to gospodarstwo o powierzchni 40 ha, które specjalizuje się w ekologicznym chowie drobiu. W gospodarstwie uprawiane są również rośliny z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt a niewielka część płodów rolnych zostaje przeznaczona na sprzedaż. Struktura ekologicznych upraw roślin to owies, pszenica ozima i jara, gryka, lnianka siewna, pszenżyto ozime, łubin wąskolistny.
Temat szczegółowy to „Czynniki modyfikujące dobrostan kurcząt rzeźnych w gospodarstwach ekologicznych”.
Celem demonstracji było zastosowanie obiektów wzbogacających i urozmaicających środowisko chowu, jako czynników modyfikujących dobrostan kurcząt rzeźnych w gospodarstwie ekologicznym. W ramach demonstracji przygotowano obiekty wzbogacające środowisko, w którym utrzymywane są ekologiczne kurczęta rzeźne tj.: oświetlenie ledowe, kostki słomy/siana zaspakajające potrzebę odpoczynku ptaków na podwyższonych strukturach oraz zwiększające możliwości eksploracyjne kurcząt, a także piaskownice stymulujące kąpiele w piasku, które są naturalnym behawiorem ptaków.
Podczas demonstracji gospodarze zaprezentowali swoje gospodarstwo, przedstawili założenia oraz cele jakie sukcesywnie realizują. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z budynkami inwentarskimi, zastosowanymi w nich elementami technologicznymi, takimi jak ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, a także z wyposażeniem w poidła, karmidła itp.
Zastosowanie obiektów wzbogacających i urozmaicających środowisko chowu, jako czynników modyfikujących dobrostan kurcząt rzeźnych w gospodarstwie ekologicznym ma wpływ na behawior i zdrowotność ptaków, a także ewentualne problemy dobrostanowe z nimi związane.
Podczas drugiej wizyty uczestnicy mogli zapoznać się z efektami wprowadzonych rozwiązań i wyciągnąć wnioski, jak istotny wpływ na jakość oraz produkcję mięsa, ma poprawa dobrostanu zwierząt oraz zapewnienie im schronienia oraz wybiegu w trakcie użytkowania tych zwierząt.
Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Kurczęta rzeźne.