W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w czerwcu oraz lipcu br. dwie grupy rolników z województwa śląskiego odbyły praktyczne szkolenia z ekologicznej uprawy ziemniaków. Demonstracje odbyły się w gospodarstwie pana Dominika Goldberga w miejscowości Jedlnia (gmina Pionki, powiat radomski, woj. mazowieckie). Gospodarstwo o powierzchni 13,63 ha prowadzi zarówno produkcję ekologiczną, jak i konwencjonalną. Część ekologiczna produkcji to uprawa ziemniaka, lucerny oraz gryki.
Temat szczegółowy demonstracji to: ”Ocena plonowania i jakości bulw ziemniaka po zastosowaniu doglebowych nawozów organicznych na bazie związków humusowych oraz dolistnym o działaniu odżywczo-biostymulującym w produkcji ekologicznej”.
Dążąc do zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe i uzyskania odpowiednio wysokiego i dobrej jakości plonu, a jednocześnie utrzymania proekologicznych rozwiązań w aspekcie stosowanych środków i nawozów konieczny jest wybór takich, które pozwolą uzyskać jak największą efektywność ich zastosowania, bez obawy uzyskania niższego plonu czy też gorszej jego jakości w porównaniu do tradycyjnie stosowanych w tym systemie. Na obiekcie demonstracyjnym zastosowano różne nawozy, które znajdują się w wykazie środków i nawozów zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym na stronie IUNG-PIB m.in.:
- nawóz naturalny- obornik,
- Naturvital Plus – nawóz płynny organiczny pozyskiwany z utworów organicznych (leonardytów, utwory pośrednie pomiędzy węglem brunatnym, a tofrem) – zawiera naturalne substancje humusowe,
- Nano Active- nawóz do stosowania dolistnego w formie nanocząsteczek,
- Naturamin WSP – nawóz do stosowania dolistnego z aminokwasami roślinnymi.
Celem demonstracji była ocena plonowania i podstawowych cech jakości bulw ziemniaka, a przez to sprawdzenie na ile okażą się efektywne w działaniu dla tego gatunku w różnych warunkach. Podczas demonstracji nastąpiła analiza wielkości uzyskanego plonu, jego struktury oraz ocena wad bulw na obiektach z użyciem tych innowacyjnych nawozów w porównaniu do tradycyjnego nawożenia stosowanego w gospodarstwach uprawiających ziemniaki w systemie ekologicznym.
Warto zaznaczyć, że projekt ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, dlatego też podczas demonstracji uczestnicy mieli możliwość uzyskania wiadomości praktycznych, które będą mogli wykorzystać w swoich gospodarstwach.
Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Ziemniaki.