W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 rolnicy z województwa śląskiego uczestniczyli w demonstracjach na temat „Przeciwdziałanie znoszeniu środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych, zielona infrastruktura”. Były to dwie wizyty w gospodarstwie ekologicznym pani Elżbiety Knigh w miejscowości Piliki w powiecie bielskim w województwie podlaskim.
Demonstracje zostały przeprowadzone w warunkach polowych na gruncie ornym, ekologicznym, który graniczy z powierzchnią konwencjonalną. Demonstracje zostały tak zaplanowane, aby wykorzystać lokalizację pola uwzględniając ukształtowanie pola i naturalne przeszkody, np. szpalery drzew i krzewów. W demonstracji zostały wykorzystane papierki wodoczułe (zmieniające kolor w miejscach, gdzie opadły krople z opryskiwacza polowego) oraz siatkę sadowniczą o przepuszczalności ok. 50%.
Podczas demonstracji uczestnicy mieli możliwość oceny przydatności ustawionych konstrukcji, zadrzewień oraz właściwej szerokości ustanowionej strefy buforowej do minimalizowania ryzyka wystąpienia zanieczyszczeń plantacji i produktów ekologicznych z tytułu sąsiedztwa pól konwencjonalnych.
Demonstracja pozwoliła realnie ocenić możliwość znoszenia środków ochrony roślin w zależności od panujących warunków, prędkości wiatru, gęstości i ulistnienia żywopłotów, prędkości przejazdu opryskiwacza.
Uczestnicy pozyskali również wiedzę dotyczącą kwestii prawnych dotyczących pozostałości środków ochrony roślin w produktach ekologicznych oraz działań zabezpieczających przed znoszeniem.
Zdjęcia wykonane przez dordcę z ŚODR Częstochowa.