W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uczestniczył w demonstracji pt: WARZYWA.
Demonstracja z tematu WARZYWA została założona w gospodarstwie Pani Barbary Sordyl-Lipnickiej w miejscowości Czaniec ul. Lipowa 8 w gminie Porąbka zlokalizowanej w powiecie bielskim w województwie śląskim. Gospodarstwo, w którym został założony obiekt demonstracyjny jest gospodarstwem rodzinnym o powierzchni ok 3 ha. Rolnik gospodaruje na glebach ciężkich należących do klasy IV a.
Główny kierunek produkcji stanowią warzywa. W gospodarstwie uprawiane są m.in. marchew, buraki, cebula, dynia, fasola, szparagowa, rzodkiew, sałaty, ogórki, pietruszka, por, ziemniaki oraz maliny. Ponadto duże znaczenie w strukturze upraw stanowią rośliny bobowate, które rolnik uprawia w mieszance z trawami lub też jako koniczynę w czystym siewie. Dodatkowo prowadzona jest też uprawa roślin zbożowych oraz traw na gruntach ornych. Ponadto rolnik prowadzi produkcję zwierzęcą na niewielką skalę- 2 krowy, drób.
Jak wspomniano w gospodarstwie Pani Barbary wiosną 2023r. został założony obiekt demonstracyjny – Warzywa. Zgodnie z założeniami projektu minimalna powierzchnia obiektu demonstracyjnego z tematu Warzywa powinna stanowić 0,20 ha. Na całej minimalnej powierzchni dozwolone jest prowadzenie uprawy jednego gatunku lub też dwóch gatunków warzyw-wówczas uprawa każdego gatunku musi być prowadzona na powierzchni nie mniejszej niż 0,10 ha.
Pani Barbara w ramach demonstracji podjęła się uprawy dwóch gatunków: marchew i burak ćwikłowy. W związku z powyższym szczegółowe tematy realizowanej demonstracji to: „Kompleksowy program ekologicznej produkcji marchwi” oraz „Kompleksowy program ekologicznej produkcji buraka ćwikłowego”.
Zgodnie z wymogami zawartymi w instrukcji obiekt demonstracyjny składa się z dwóch poletek o podobnej powierzchni, których wielkość została dostosowana do powierzchni obiektu demonstracyjnego pod każdy jeden gatunek i wynosi 2 x 0,05 ha. Każdorazowo są to: poletko ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A) oraz poletko z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B). Oba poletka zostały usytuowane obok siebie, tak aby możliwe było wizualne porównanie obu obiektów.
Obiekt demonstracyjny w gospodarstwie został założony w następujący sposób:
Zasiew: Marchew : odmiana Flakkese 2.
I pole- pole ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A)
II pole – pole z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B)
Zasiew : Burak ćwikłowy : odmiana Detroit 2.
I pole- pole ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A)
II pole – pole z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B)
W ramach wspomnianej demonstracji w gospodarstwie w dniach: 30.05.2023 r. 31.05.2023 r., 06.06.2023 r., 13.06.2023 r., 14.06.2023r, 15.06.2023r. , 20.06.2023r , 21.06.2023r oraz 22.06.2023r. odbyły się pierwsze spotkania szkoleniowe.
Łącznie gospodarstwo odwiedziło 9 grup składających się z 15 osób każda grupa (135 osób). W każdym spotkaniu uczestniczyli rolnicy z województwa śląskiego, głównie prowadzący produkcję rolniczą w sąsiednich powiatach.
Za cel demonstracji przyjęto zaobserwowanie innowacyjności dobrej praktyki, która polega na kompleksowym podejściu do aspektu agrotechniki ekologicznej produkcji marchwi i buraka ćwikłowego. Dodatkowo w ramach cyklu pierwszych spotkań w ramach demonstracji zostały omówione zagadnienia dotyczące przedstawienia organizacji pracy związanej z prowadzonymi tematami demonstracji.
Uczestnicy zapoznali się z głównym celem realizacji demonstracji, a także warunkami jej założenia i prowadzenia. Zostały przedstawione kwestie dotyczące m.in. wykonywanych badań/ analiz glebowych, prowadzonej agrotechniki i nawożenia upraw warzywnych, a także zagadnienia związane z lustrowaniem plantacji czyli tzw. monitoring agrofagów. Dodatkowo w ramach spotkań szkoleniowych prowadzona była dyskusja dotycząca ekologicznej produkcji w szczególności upraw warzywnych.
W czasie szkoleń/ demonstracji ekologicznych uczestnicy mieli zapewniony bufet kawowy oraz obiad, a po cyklu pierwszych spotkań szkoleniowych ich odbiorcy zostali zaproszeni na drugie wizyty (spotkania szkoleniowe) w ramach tematu Warzywa realizowane w dalszych fazach wegetacyjnych roślin (marchew i burak ćwikłowy).
Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w innych demonstracjach.
Źródło:
- Instrukcja założenia i prowadzenia obiektu demonstracyjnego- Temat: Warzywa; Temat szczegółowy: „Kompleksowy program ekologicznej produkcji marchwi” oraz „Kompleksowy program ekologicznej produkcji buraka ćwikłowego”. Tematy opracowane przez Opiekunów Naukowych z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego ze Skierniewic- dr Magdalenę Ptaszek, dr Annę Jarecką- Boncelę, dr hab. Grażynę Soikę prof. IO, dr hab. Bożenę Matysiak prof. IO;
- Opis gospodarstwa Pana Barbary Sordyl- Lipnickiej sporządzony przez Doradcę z ŚODR Częstochowa P. Agnieszkę Kurcius;
- Zdjęcia wykonane przez doradców z ŚODR Częstochowa prowadzących w/w demonstrację.