^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- relacja z demonstracji ekologicznych z tematu ROŚLINY BOBOWATE I ICH MIESZANKI

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w maju oraz w czerwcu odbyły się dla rolników z województwa śląskiego demonstracje ekologiczne o tematyce rośliny bobowate i ich mieszanki. Demonstracje odbyły się w gospodarstwie pana Dominika Goldberga w miejscowości Jedlnia (gmina Pionki, powiat radomski, woj. mazowieckie).

10

Temat demonstracji to „Lucerna w produkcji wysokobiałkowej paszy objętościowej w gospodarstwie ekologicznym”.

Bobowate 1

Bobowate 2

Podczas demonstracji zostały przybliżone agrotechniki roślin motylkowych, głównie lucerny siewnej uprawianej w warunkach ekologicznych. Podczas wykładów dr hab. Eliza Gaweł omówiła rolę produkcyjną i znaczenie środowiskowe zarówno lucerny, jak i innych roślin motylkowych. Objaśniła również zasady doboru gatunków lucerny, ilość wysiewu, wymagania siedliskowe i nawozowe oraz wpływ intensywności zbioru lucerny na plon i jego jakość oraz trwałość lucerny w warunkach różnej liczby pokosów, sposobu użytkowania łanu lucernika, a także przedstawiała zagadnienia wartości pokarmowej paszy pozyskanej z lucerny.

Bobowate 5

Głównym celem przeprowadzenia demonstracji w gospodarstwie ekologicznym w Jedlni było porównanie 2 wariantów zbiorów lucerny siewnej na plon oraz trwałość roślin w łanie w warunkach ekologicznego gospodarowania.

Bobowate 6

Udział w demonstracjach umożliwił uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy na temat wpływu fazy rozwojowej lucerny na plon paszy, obsadę i trwałość lucerny siewnej. Uczestnicy demonstracji zapoznali się z metodą oceny stanu runi, zdobyli praktyczną wiedzę na temat szacowania plonu lucerny podczas zbioru i szybkiej oceny zachwaszczenia runi w pokosie.

Bobowate 7

Uczestnicy odbyli dwie wizyty do gospodarstwa ekologicznego zlokalizowanego w miejscowości Jedlnia. Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Rośliny bobowate i ich mieszanki.

Bobowate 9

Uzyskana wiedza praktyczna będzie zachętą do uprawy lucerny siewnej dostarczającej wysokich plonów dobrej jakości paszy objętościowej dla bydła przynoszącej gospodarstwu wiele innych korzyści pozaprodukcyjnych związanych z dodatnim oddziaływaniem tego gatunku na środowisko naturalne.

Bobowate 3

Źródło:

- opis gospodarstwa (CDR Radom);

-fot: Justyna Kapitan

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com