^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- relacja z demonstracji ekologicznych z tematu PASIEKI.

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

 

W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 - Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uczestniczył w demonstracji pt: Pasieki.

 

PASIEKA DOMARADZ ZDJ 1

W ramach wspomnianej demonstracji rolnicy, w tym również osoby prowadzące działalność związaną z utrzymaniem pszczół odbyły dwukrotną wizytę do ekologicznej pasieki zlokalizowanej w województwie podkarpackim.

Była to pasieka należącą do Pana Marka Barzyka, a obiekt demonstracyjny, który odwiedziliśmy został zlokalizowany w miejscowości Domaradz w powiecie brzozowskim w województwie podkarpackim. Grupa uczestników ze Śląskiego ODR odwiedziła wspomnianą pasiekę w następujących terminach 08.05.2023r oraz 29.05.2023r.

Tematem szczegółowym prowadzonej demonstracji było zagadnienie pt; „Optymalizacja warunków prowadzenia ekologicznej produkcji pasiecznej z uwzględnieniem zwalczania chorób i pasożytów pszczół”.

W ekologicznej pasiece Pana Barzyka został założony obiekt składający się z 10 uli pszczelich, w których utrzymywane były pszczoły rasy Krainka.

IMG 20230508 155327 1

 

IMG 20230508 154847

Zgodnie z opisem gospodarstwa przygotowanym przez doradcę z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za cel realizacji demonstracji przyjęto m.in. „ pokazanie w praktyce możliwości ekologicznej produkcji pszczelarskiej oraz wytwarzania produktów metodami ekologicznymi.”

Ponadto do celów przeprowadzonych spotkań należało również zapoznanie uczestników ze sposobami utrzymania rodzin pszczelich oraz z metodami identyfikacji groźnych pasożytów mogących się pojawić w rodzinach pszczelich.

W czasie obu wizyt w ekologicznej pasiece oprócz Pana Marka Barzyka właściciela pasieki jak również posiadacza obiektu demonstracyjnego był również obecny Pan Profesor Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jako Opiekun naukowy demonstracji Pan Profesor zaprezentował ciekawe wykłady dotyczące m.in. zagadnień związanych z zakładaniem i prowadzeniem ekologicznej pasieki.

pasieka domaradz prow

pasieka domaradz grupa

pasieka domaradz eksperyment

Podczas demonstracji szczególny nacisk położono na wiadomości praktyczne, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w prowadzonych przez siebie pasiekach.

Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Pasieki.

IMG 20230529 162929 1

Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w innych demonstracjach.

Źródło:

- opis gospodarstwa (Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego);

-fot: Agnieszka Kurcius

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com