^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konferencja „Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie”

Konferencja „Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie”    news     

W dniu 8 kwietnia 2025 roku odbyła się konferencja pt. „Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie”, poświęcona aktualnym wyzwaniom i możliwościom w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami w sektorze rolnym. Wydarzenie zgromadziło specjalistów z różnych instytucji naukowych i branżowych, którzy podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

     Organizatorem konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas konferencji poruszono szereg istotnych tematów:

  • - Recyrkulacja odpadów w rolnictwie – Marek Krysztoforski z CDR w Brwinowie przedstawił zagadnienia związane z ponownym wykorzystaniem odpadów w gospodarstwach rolnych oraz ich wpływem na środowisko i efektywność produkcji.
  • - Monitoring potencjału biomasy oraz możliwości jego wykorzystania – dr hab. inż. Magdalena Borzęcka z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa PIB (Zakład Geomatyki) omówiła metody oceny zasobów biomasy oraz potencjalne kierunki jej zagospodarowania.
  • - Rolnicze zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych – dr hab. inż. Andrzej C. Żołnowski, prof. UMW, przedstawił możliwości wykorzystania osadów w rolnictwie z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i legislacyjnych.
  • - Biogazownia rolnicza w gospodarce obiegu zamkniętego – wyzwania i szanse – dr hab. inż. Agata Witorożec-Piechnik z IUNG PIB zaprezentowała rolę biogazowni w lokalnych systemach GOZ oraz korzyści płynące z ich wdrażania.
  • - System Zbiórki Opakowań PSOR: gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – Natalia Bączyk z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin omówiła funkcjonowanie systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin jako przykład praktycznego zastosowania zasad GOZ.
  • - Odpady w rolnictwie – od problemu do zasobów – Ewelina Skoczeń z Fundacji Ziemia i Ludzie przedstawiła działania edukacyjne i kampanie społeczne promujące zrównoważony rozwój na obszarach wiejskich.

       Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny, moderowany przez Marka Krysztoforskiego, w trakcie którego prelegenci oraz uczestnicy wymieniali się opiniami i doświadczeniami dotyczącymi wdrażania rozwiązań GOZ w praktyce rolniczej.

        Konferencja była cenną okazją do wymiany wiedzy oraz inspiracją do dalszych działań na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju w sektorze rolnym.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com