Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych została utworzona w lipcu 2021r. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, które pełni jednocześnie rolę Lidera Konsorcjum. Jako partnerzy Konsorcjum występują wszystkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego działające na terenie całego kraju.
Jednym z celów funkcjonowania i działania Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych jest upowszechnianie dobrych praktyk rolnych i produkcyjnych, które podejmowane są w gospodarstwach, a także popularyzowanie informacji o wdrażanych innowacjach.
Do Sieci zapraszane są podmioty, których gospodarstwa spełniają tzw. minimalne wymogi m.in. realizujące wymóg dotyczący posiadania gospodarstwa oraz czynnego prowadzenia działalności rolniczej, w tym utrzymywania użytków rolnych zgodnie z normami dobrej kultury rolnej oraz wymogami wzajemnej zgodności, a także zapewnienie dbałości o zwierzęta (o ile dotyczy) i porządek w gospodarstwie. Ponadto do wymogów należą także: posiadanie warunków technicznych umożliwiających prowadzenie praktycznych sesji szkoleniowych, spełnianie wymaganych prawem przepisów dotyczących BHP i Ppoż. Bardzo ważna jest również otwartość dysponenta gospodarstwa na wprowadzanie nowych, innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwie, a także gotowość do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z osobami wizytującymi obiekt.
Aktualnie do KSGD w województwie śląskim należą podmioty prowadzone przez instytucje rolnicze w tym szkoły o profilach rolniczych i ogrodniczych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Pawłowicach, a także Pole Dydaktyczno- Doświadczalne ŚODR Częstochowa O/ Mikołów.
Wśród obiektów należących do Sieci są również gospodarstwa prowadzone przez rolników indywidualnych, w tym gospodarstwa będące zagrodami edukacyjnymi, a także prowadzące inne działalności w tym m.in. agroturystykę.
Aktualnie do Sieci w województwie śląskim należy trzynaście podmiotów.
Gospodarstwa prowadzone przez instytucje rolnicze:
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim- gmina Świerklaniec;
- Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Pawłowicach- gmina Toszek;
- Gospodarstwo szkolne Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu- gmina Żarnowiec;
- Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-
Białej- gmina Bielsko- Biała;
- Pole Dydaktyczno- Doświadczalne ŚODR Częstochowa O/ Mikołów- gmina Mikołów.
Gospodarstwa prowadzone przez rolników indywidualnych:
- „Sopki Stopki”- gospodarstwo Pana Jana Stopki- gmina Węgierska Górka;
- „Kudłaty Zakątek”- gmina Żory;
- Gospodarstwo agroturystyczne „U Gazdy”- gmina Brenna;
- Gospodarstwo Państwa Renaty i Marcina Sikora- gmina Goleszów;
- Gospodarstwo rolne Państwa Marii i Dariusza Gołuch- gmina Milówka;
- Gospodarstwo „Niezapominajka” Państwa Elżbiety i Mirosława Ślęzak- gmina Kłomnice;
- Gospodarstwo “Jurajski Koziołek”- gmina Poraj;
- Ekologiczne gospodarstwo EKOFARM Czaniec- gmina Porąbka;
Osoby/podmioty zainteresowane Krajową Siecią Gospodarstw Demonstracyjnych zapraszamy do zapoznania się ze stroną https://gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl/, a także kontakt z osobami koordynującymi działanie w danym województwie.
W województwie śląskim osobą do kontaktu jest p. Agnieszka Kurcius tel. 792-275-002.
Aby pozyskać więcej informacji na temat Sieci oraz gospodarstw do niej należących zarówno z terenu województwa śląskiego i nie tylko, a także informacje na temat możliwości dla gospodarstw przynależących do Sieci warto odwiedzić stronę:
https://gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl/
A także kontaktować się z Koordynatorem Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych w danym województwie.
Źródło:
www.gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl
Zdjęcie pochodzi ze strony https://pl.wikipedia.org/