^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Gospodarstwa demonstracyjne jako źródło innowacyjności, współpracy i transferu wiedzy na obszarach wiejskich- Relacja z wyjazdu

L

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

 

Operacja opracowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w ramach działania KSOW na lata 2014-2020 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Plan Operacyjny na lata 2022-2023.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej

„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

W dniu 19 października 2022r. w ramach operacji pn. Grupy tematyczne województwa śląskiego został zorganizowany jednodniowy wyjazd studyjny pt: „Gospodarstwa demonstracyjne jako źródło innowacyjności, współpracy i transferu wiedzy na obszarach wiejskich”.

Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję odwiedzenia dwóch gospodarstw należących do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD) oraz zapoznania się z prowadzoną w nich produkcją rolniczą, jak również z innowacyjnymi metodami pozwalającymi na rozwój nie tylko ekonomiczny prowadzonych gospodarstw. Oba z odwiedzonych miejsc należą nie tylko do KSGD, ale również do Sieci Zagród Edukacyjnych z uwagi na prowadzoną działalność szkoleniową/edukacyjną.

zdj 19.10.22

 

Do odwiedzanych w ramach wyjazdu studyjnego gospodarstw należały:

- gospodarstwo „Niezapominajka”  zlokalizowane w Garnku  (gmina Kłomnice powiat częstochowski ) prowadzone przez Pana Mirosława Ślęzak wraz z rodziną,

- gospodarstwo znane pod nazwą „Jurajski Koziołek” prowadzone przez Pana Bogusława Kutybę wraz z rodziną. Gospodarstwo to znajduje się w miejscowości Jastrząb (gmina Poraj w powiecie myszkowskim).

W ramach wizyty w "Niezapominajce" u Państwa Ślęzak uczestnicy poznali gospodarstwo zlokalizowane w miejscowości Garnek, w którym prowadzonych jest szereg różnorodnych aktywności m.in. działalność agroturystyczna. Jest to również certyfikowane gospodarstwo ekologiczne oraz zagroda edukacyjna. Ponadto w gospodarstwie prowadzona jest też nowa aktywność tzw. lawendowy quest, z którego tajnikami zostali zapoznani również uczestnicy wydarzenia. Mieli oni także możliwość poznania czynników wpływających na prawidłowy rozwój dodatkowych działalności prowadzonych w gospodarstwie oraz brali udział w warsztatach tłoczenia oleju na zimno. W czasie warsztatów tłoczony był olej z ziaren słonecznika, który został poddany degustacji uczestnikom wydarzenia.

zdj Niezapomninajka 1

zdj niezapominajka 2

zdj niezapominjka 3

W drugim z odwiedzanych gospodarstw uczestnicy wyjazdu studyjnego zostali zaproszeni do zagrody edukacyjnej, a jednocześnie do miejsca ukierunkowanego na hodowlę kóz alpejskich. Właściciel gospodarstwa -Pan Bogusław Kutyba wraz z rodziną zajmują się hodowlą kóz od kilku lat i efektywnie przetwarzają pozyskane mleko na sery kozie, które uczestnicy mieli okazję smakować.

Na początku wizyty uczestnicy zostali oprowadzeni po gospodarstwie, które cały czas jest rozbudowywane. Aktualnie utrzymywane stado kóz liczy około 100 sztuk, oprócz których występują również 2 alpaki, kilka owiec i osiołek. W czasie pobytu w gospodarstwie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących kulinarnego wykorzystania kozich serów. Każdy zgodnie obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi zdrowego żywienia przygotował smakowitą sałatkę warzywną z dodatkiem koziego sera.

zdj jur koziołek 1

zdj jur koziołek 2zgj jur koziołek 3

 

Oprócz uczestnictwa we wspaniałych warsztatach prowadzonych w obu gospodarstwach grupa studyjna miała możliwość poznania gospodarstw. Wyjazd szkoleniowy był również okazją, aby nawiązać kontakty oraz wymienić się doświadczeniami w zakresie działalności prowadzonych we własnych gospodarstwach.

Realizacja wyjazdu studyjnego do gospodarstw prowadzących dodatkowe aktywności w tym m.in. działalność edukacyjną stanowiła doskonały przykład wspierania/ ułatwiania transferu wiedzy pomiędzy podmiotami działającymi w sektorze rolniczym prowadzącymi dodatkowe działania w gospodarstwie a innymi rolnikami oraz mieszkańcami terenów wiejskich zainteresowanymi prowadzeniem gospodarstwa edukacyjnego.

Ponadto uczestnicy zapoznali się z działaniem doskonale prosperujących gospodarstw funkcjonujących w Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD).

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com