W dniu 3 września br. podczas otwarcia XXXI Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie został rozstrzygnięty XV konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w woj. śląskim. Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne stał się już tradycją, gdyż organizowany jest od wielu lat zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym.
Celem Konkursu jest prezentacja dobrych praktyk stosowanych w rolnictwie ekologicznym, zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej oraz upowszechnienie innowacyjnych metod produkcji rolniczej. Zadaniem konkursu jest inspirowanie rolników do podejmowania wyzwań i działań w zakresie rolnictwa ekologicznego.
W tegorocznej edycji wojewódzkiego etapu konkursu udział wzięły trzy gospodarstwa ekologiczne. Komisja konkursowa po wcześniejszej wizytacji oraz ocenie gospodarstw biorąc pod uwagę ich ogólną charakterystykę, wyniki ekonomiczne oraz dbałość gospodarzy o urodzajność i ochronę gleby przyznała następujące miejsca:
I MIEJSCE
Alicja Niemczyk
Gmina Kłomnice, powiat częstochowski
Pani Alicja Niemczyk prowadzi wraz z mężem gospodarstwo o powierzchni 3,5 ha, które położone jest w miejscowości Adamów w powiecie częstochowskim. Gospodarstwo podlega certyfikacji produkcji ekologicznej od 2020 roku i zajmuje się ekologiczną hodowlą kóz rasy Polska Biała Uszlachetniona. Na terenie gospodarstwa działa zagrodowa serowarnia z podziemną dojrzewalnią serów. Taleggio, Faisselle, Camembert czy Marcelinek to tylko niektóre z serów kozich powstających w gospodarstwie. Właściciele wypiekają również ekologiczny chleb w tradycyjnym piecu opalanym drewnem oraz prowadzą niewielką hodowlę kur niosek. Produkty z gospodarstwa sprzedawane są na Biobazarze w Katowicach. Rolnictwo ekologiczne stało się dla gospodarzy nie tylko sposobem na produkcję żywności wysokiej jakości, ale przede wszystkim sposobem na życie.
II MIEJSCE
Maria Sordyl
Gmina Porąbka, powiat bielski
Gospodarstwo położone jest w miejscowości Czaniec w gminie Porąbka w powiecie bielskim. Jest to certyfikowane gospodarstwo ekologiczne z ponad dwudziestoletnią tradycją. Pierwszy atest producenta zdrowej żywności uzyskano w 1996 roku, a Gospodarzom przyświeca idea prowadzenia gospodarstwa w harmonii z naturą. Na powierzchni około 3 hektarów prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca. Uprawiane są zboża, warzywa i owoce, hodowane jest bydło oraz utrzymywany jest drób. Z uwagi na atrakcyjne położenie geograficzne (podnóże Beskidu Małego) prowadzona jest również działalność agroturystyczna.
III MIEJSCE
Mateusz Lubieniecki
Gmina Kłomnice, powiat częstochowski
Gospodarstwo położone jest w miejscowości Śliwaków w gminie Kłomnice w powiecie częstochowskim. Od roku 2017 gospodarstwo jest certyfikowane w jednostce certyfikującej AGRO BIO TEST. W gospodarstwie prowadzona jest ekologiczna produkcja roślinna. Powierzchnia upraw wynosi około 28 ha. Uprawiane są głównie zboża, ale także gryka, gorczyca biała oraz facelia błękitna.
Nagrody laureatom konkursu w formie statuetek i dyplomów wręczyli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Henryk Kowalczyk oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Pan Marek Dziubek.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszej owocnej pracy w podjętych działaniach.