Integrowana Produkcja jest jednym z systemów jakości żywności, który pozwala na otrzymanie zdrowej żywności pochodzenia roślinnego. Żywność tak charakteryzuje się brakiem przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów czy innych substancji szkodliwych. Potwierdzeniem wysokiej jakości plonów pochodzących z Integrowanej Produkcji jest certyfikat i zastrzeżony znak IP.
Podobnie jak gospodarstwa rolników, gdzie prowadzona jest produkcja zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego, tak i te gospodarujące zgodnie z metodykami integrowanej produkcji muszą podlegać certyfikacji przez wybraną jednostkę certyfikującą. Poświadczeniem stosowania integrowanej produkcji roślin jest certyfikat wydawany na wniosek producenta roślin przez podmiot certyfikujący.
Aby jednak móc rozpocząć gospodarowanie zgodnie z metodykami integrowanej produkcji rolnik musi ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin i posiadać zaświadczenie o jego ukończeniu. Ponadto rolnik zobowiązany jest do prowadzenia produkcji i ochrony roślin według szczegółowych metodyk zatwierdzonych przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat. Dodatkowo jest wymagane stosowanie nawożenia w oparciu o wyniki badań glebowych lub analizy roślin. Koniecznym jest również prowadzenie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej prowadzenia upraw zgodnie z metodami IP.
Zamiar stosowania Integrowanej Produkcji roślin zainteresowany producent roślin zgłasza corocznie podmiotowi certyfikującemu, nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo – w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
Aby móc uzyskać certyfikat IP producent roślin przekazuje podmiotowi certyfikującemu:
-oświadczenie, że uprawa była prowadzona zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji roślin;
-informację o gatunkach i odmianach roślin uprawianych z zastosowaniem wymagań integrowanej produkcji roślin, powierzchni ich uprawy oraz wielkości plonu.
Natomiast podmiot certyfikujący prowadzi kontrolę producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin. Czynności kontrolne obejmują przede wszystkim sprawdzenie spełnienia wymagań określonych w celu uzyskania certyfikatu oraz pobieranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin oraz poziomów azotanów, azotynów i metali ciężkich.
Badaniom poddaje się rośliny lub produkty roślinne u nie mniej niż 20% producentów roślin wpisanych do rejestru, producentów roślin, którzy zgłosili zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin, przy czym w pierwszej kolejności badania przeprowadza się u producentów roślin, w przypadku których istnieje podejrzenie niestosowania wymagań integrowanej produkcji roślin.
Po każdej kontroli przygotowywany jest protokół z przeprowadzenia czynności kontrolnych, który podpisywany jest przez osobę przeprowadzającą te czynności oraz producenta roślin lub osobę przez niego upoważnioną. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń podmiot certyfikujący rozpatruje wniesione zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia i, jeżeli to konieczne, zleca przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych.
Jeśli nie ma zastrzeżeń do kontroli, a jej wynik potwierdzał prowadzenie produkcji zgodnie z metodykami IP, wówczas producent otrzymuje certyfikat. Jest to dokument poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin, który wydawany jest na okres niezbędny do zbycia roślin, jednak nie dłużej niż na okres 12 miesięcy.
Źródło:
Materiały ze szkolenia dot. ekoschematu pn. „Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin”