^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE NA TWORZENIE ZADRZEWIEŃ ŚRÓDPOLNYCH W RAMACH PROW 2014-2020

1460x616

 

Zadrzewienia śródpolne niosą za sobą szereg korzyści środowiskowych, w tym przede wszystkim związanych ze zwiększeniem retencji wodnej na obszarach wiejskich. Przyczyniają się do ograniczenia prędkości wiatru, zmniejszenia parowania wody z gleby, a w okresie zimowym umożliwiają korzystniejszy rozkład pokrywy śnieżnej na polach, w konsekwencji powodując lokalne łagodzenie warunków pogodowych. Odgrywają ważną rolę w ochronie jakości wód, zmniejszając ilość przedostających się zanieczyszczeń.

Istotna rola zadrzewień w ochronie różnorodności biologicznej oraz łagodzeniu zmian klimatu została podkreślona w strategiach Europejskiego Zielonego Ładu, w tym Strategii bioróżnorodności oraz w Nowej strategii leśnej Unii Europejskiej 2030, w której przedstawiono plan działania przewidujący zasadzenie co najmniej 3 mld dodatkowych drzew w Unii Europejskiej do 2030 r.

Realizacja tego ambitnego celu możliwa będzie w Polsce m.in. dzięki wsparciu zadrzewień śródpolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a w kolejnych latach w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027. 18 lutego 2022 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju określające szczegółowe warunki przyznania wsparcia na zadrzewienie w ramach PROW 2014-2020 (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/417).

O pomoc na tworzenie zadrzewień śródpolnych będzie można ubiegać się od 1 czerwca do 31 lipca br. w Biurach Powiatowych ARiMR.

Wsparcie przyznawane będzie rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na założenie zadrzewień o powierzchni 0,1 - 05 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Zadrzewienia takie możliwe będą do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane będą gatunki liściaste (co najmniej 90% udziału). Pomoc na założenie zadrzewienia, w zależności od nachylenia terenu, wyniesie od 10 892 zł/ha do 13 664 zł/ha. Dodatkowo przyznawane będzie wsparcie na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.

Zadrzewienia założone w ramach PROW 2014-2020 uprawnione będą do płatności bezpośrednich. Ponadto planowane jest wprowadzenie wsparcia (w ramach ekoschematów tj. przyszłych płatności I filara WPR związanych z praktykami podejmowanymi na rzecz ochrony środowiska i klimatu) na utrzymanie tych zadrzewień.

Dzięki wsparciu z PROW 2014-2020 nowe zadrzewienia śródpolne stanowić będą element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych, miejsca bytowania wielu organizmów i bazę pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych. Zadrzewienia będą odgrywać ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. zwiększanie retencji krajobrazowej, poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej.

Więcej informacji dotyczących wsparcia na tworzenie zadrzewień śródpolnych można znaleźć na w zakładce: Zadrzewienia śródpolne (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zadrzewienia-srodpolne).

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com