Kilka dni temu Parlament Europejski, Rada i Komisja podpisały wspólną deklarację, zgodnie z którą dzień 23 września uznano za Dzień Rolnictwa Ekologicznego w Unii Europejskiej. Idea ta wiąże się z koniecznością podniesienia poziomu świadomości na temat produkcji ekologicznej, co wynika z Planu Działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Wspomniany dokument dotyczący rozwoju produkcji ekologicznej został opublikowany i przyjęty przez Komisję Europejską 25 marca 2021r. , a jego głównym celem jest zwiększenie produkcji ekologicznej, w tym przeznaczenie do 25% użytków rolnych pod uprawy ekologiczne. Poza Planem Działań na rzecz rolnictwa ekologicznego, również strategia Od pola do stołu oraz Strategia na rzecz bioróżnorodności, a także Europejski Zielony Ład mają na celu doprowadzić do rozwoju rolnictwa ekologicznego.
Warto zaznaczyć, iż zgodnie z zapisem rozporządzenia z 2007r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych:
„Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączącym najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych, stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metodę produkcji odpowiadającą wymaganiom niektórych konsumentów preferujących wyroby wytwarzane przy użyciu substancji naturalnych i naturalnych procesów”.
Dzięki gospodarowaniu metodami ekologicznymi otrzymujemy produkty wysokiej jakości, które spełniają kryteria stawiane w produkcji ekologicznej, a jednocześnie wybierając metodę przyjazną środowisku przyczyniamy się m.in. do jego ochrony, zapewniając również podwyższony dobrostan utrzymywanym zwierzętom.
Źródło:
Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28.06.2007 r.w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91