^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

EKOPROJEKT I NOWE ETYKIETY ENERGETYCZNE DLA ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Aktualnie podejmowanych jest coraz więcej działań, których celem jest ochrona środowiska. Takie działania podejmowane są również w sektorze energetyki, czego przykładem jest promowanie bardziej zasobooszczędnej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wprowadzenie nowych klas efektywności energetycznej.

Realizując zakupy żarówek bądź sprzętu oświetleniowego od 1 września na opakowaniach takich produktów nie znajdziemy już charakterystycznego oznaczenia A++. Wynika to z faktu, iż zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.

Nowa etykieta zawiera:

- skalę od A (najbardziej efektywna, kolor zielony) do G (najmniej efektywna, kolor czerwony),

- informacje na temat zużycia energii wyrażonego w kWh na 1000 godzin,

- kod QR umożliwiający zapoznanie się z kartą informacyjną tego wybranego źródła światła.

 

Z uwagi na zapasy wspomnianych artykułów na półkach sklepowych istnieje możliwość sprzedaży produktów z poprzednią wersją etykiety w ciągu najbliższych 18-miesięcy. W tym okresie produkty opatrzone starą etykietą mogą być nadal sprzedawane w punktach sprzedaży detalicznej. W przypadku sprzedaży internetowej, stare etykiety będą musiały zostać zastąpione nowymi w ciągu 14 dni roboczych.

Zmiany związane z nowymi oznaczeniami na etykietach żarówek i sprzętu oświetleniowego związane są z przyjętym w 2017 roku rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego i uchylającego dyrektywę 2010/30/UE. Dla źródeł światła szczegółowe wymagania w zakresie etykietowania energetycznego zostały określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2015 i z dniem 01 września 2021 roku przepisy te weszły w życie.

Dnia 1 września 2021 r. weszło w życie także rozporządzenie (UE) 2019/2020 ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, tj. Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2020 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenia Komisji (WE) nr 244/2009, (WE) nr 245/2009 i (UE) nr 1194/2012.

Nowe przepisy wprowadzają podwyższone wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz funkcjonalności źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, a także wymagania w zakresie informacji o produkcie, które przyczynią się do realizacji celów związanych z przejściem na bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym, poprzez wspieranie możliwości naprawy produktów zawierających źródła światła.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/klimat

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com