Mimo, iż segregacja odpadów jest obowiązkiem każdego z nas to, zdarzają się przypadki błędnego umieszczania odpadów w pojemnikach lub workach. Stąd też warto przypomnieć zasady dotyczące prawidłowej segregacji odpadów.
Najlepszym sposobem segregowania odpadów jest umieszczenie ich w oddzielnych pojemnikach.
Pojemnik niebieski przeznaczony jest na papier, gdzie umieszczamy m.in.: opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, torebki papierowe oraz papier pakowy.
Nie powinno się wrzucać do pojemników przeznaczonych na papier odpadów takich jak: papier powlekany folią i kalką, kartony po mleku i napojach, worki po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych czy tapety bądź inne odpady komunalne.
W żółtym pojemniku umieszczamy plastik i metale czyli m.in.: butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach, opakowania po produktach spożywczych, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, puszki po napojach i sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, kartoniki po mleku i napojach - wielomateriałowe odpady opakowaniowe.
Nie powinno się wrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne i metale odpadów takich jak: strzykawki, wenflony i innych artykułów medycznych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, nieopróżnionych opakowań po lekach i farbach, lakierach czy olejach, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także innych odpadów komunalnych.
Warto pamiętać, aby zgniatać tworzywa sztuczne przed wrzuceniem do worka.
Pojemnik zielony przeznaczony jest na szkło opakowaniowe czyli m.in. butelki i słoiki szklane po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach.
Do zielonego pojemnika nie powinno się wrzucać odpadów takich jak: szkło stołowe – żaroodporne, ceramiki oraz doniczek, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, szkła kryształowego, nieopróżnionych opakowań po lekach, olejach czy rozpuszczalnikach, monitorów i lamp telewizyjnych, szyb okiennych i zbrojonych, szyb samochodowych, luster, porcelany oraz innych odpadów komunalnych.
Są również pojemniki przeznaczone na odpady roślinne często określane jako odpady bio. Do takiego pojemnika wrzucamy m.in. gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty i skoszoną trawę, trociny i korę drzew.
Nie należy wrzucać do odpadów „zielonych” – roślinnych odpadów takich jak: kości zwierząt, mięso, olej jadalny, drewno impregnowane, płyt wiórowych i MDF, popiołu z węgla kamiennego czy innych odpadów komunalnych.
W przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami ogrodu przydomowego czy działkowego warto założyć własny kompostownik umieszczając w nim wyprodukowane w gospodarstwie domowym tzw. zielone odpady, a tym samym jest to możliwość wyprodukowania wartościowego kompostu.
Pozostałe odpady trafią do pojemnika na odpady zmieszane. Do pojemników na odpady zmieszane ( często w kolorze czarnym) trafiają m.in.: zużyte artykuły higieniczne i kosmetyczne, zabrudzone woreczki foliowe oraz tłusty papier, szkło ozdobne, a także rozbite szyby.
Warto pamiętać, że istnieją również punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, gdzie możemy przekazać m.in.: odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki, komputery itp.),zużyte baterie i akumulatory, opony oraz odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych takie jak pozostałości farb, lakierów, rozpuszczalników itp.
Źródło:
Zdjęcie: www.naukawpolsce.pap.pl