W sobotę 22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej.
Jednocześnie w tym roku przypada 25-lecie działań na rzecz różnorodności biologicznej.
Słowo „bioróżnorodność” czyli „biodiversity” zostało zaczerpnięte z języka angielskiego i zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej jest to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią. Słowo „bioróżnorodność” jest często stosowanym określeniem dla sumy gatunków lub ekosystemów analizowanych lub porównywanych obszarów.
Konwencja o różnorodności biologicznej jest dokumentem, w którym m.in. podkreślony został fakt iż „ochrona różnorodności biologicznej jest wspólną sprawą ludzkości”, a celem jej jest „ochrona różnorodności biologicznej, zrównoważone użytkowanie jej elementów oraz uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści wynikających z wykorzystywania zasobów genetycznych”. Mając na względzie fakt, iż bioróżnorodność jest niezwykle istotna dla człowieka, gdyż sam stanowi jej element, powinniśmy pomyśleć o tym, że to właśnie ona przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa żywnościowego i decyduje o jakości naszego życia.
Również najbliższym otoczeniu czyli w przydomowych ogrodach możemy zadbać o różnorodność biologiczną. Można to zrobić poprzez: uprawę różnorodnych gatunków roślin rodzimej flory z wyłączeniem gatunków inwazyjnych, wykorzystywanie i zakładanie tzw. łąk kwietnych czy pasów kwietnych z roślinami miododajnymi czy zielarskimi, ograniczenie stosowania substancji chemicznych, wprowadzenie większej ilości materii organicznej do gleby, zachowanie zarośli, kamieńców czy żywopłotów, a także ochronę stanowisk torfowych, mokradeł czy oczek wodnych oraz w przypadku ogrodów o znacznych rozmiarach zachowanie istniejących szpalerów czy alei drzew. Warto również podkreślić, że gospodarowanie metodami ekologicznymi czy też prowadzenie ekstensywnej uprawy pozytywnie wpływa na bioróżnorodność gatunkową.
Źródło:
materiały o bioróżnorodności FDPA
zdjęcie: iStock