^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

MONITOROWANIE ZAKUPÓW NAWOZÓW AZOTOWYCH ZAWIERAJĄCYCH AZOTAN AMONU

nawozenie mineralne organiczne

 W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o monitorowaniu zakupów nawozów zawierających azotan amonu. Jest to związane z wejściem w życie zapisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 98/2013.

Z uwagi na fakt, iż azotan amonu wchodzący w skład wielu nawozów mineralnych jest również zgodnie w powyższym rozporządzeniem określany mianem prekursora materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom- podlega więc obowiązkowi monitorowania sprzedaży.

Zgodnie z zapisami zawartymi we wspomnianym rozporządzeniu m.in. osoby fizyczne lub prawne, które prowadzą działalność handlową, gospodarczą lub zawodową, w tym działalność rolniczą prowadzoną nawet w niepełnym wymiarze czasu oraz niezależnie od wielkości gruntów, na których ta działalność rolnicza jest prowadzona będą podlegały monitorowaniu pod kątem zakupu nawozów zawierających w składzie ponad 16% azotanu amonu.

Od dnia 01 lutego 2021 roku zakupując nawozy takie jak: Saletrzak, Saletromag, Saletrosan 30, RSM 32, Salmag, ZAKsan, Pulan czyli nawozy zawierające ponad 16% azotanu amonu możemy być poproszeniu o :

okazanie dowodu tożsamości oraz określenie rodzaju działalności handlowej, gospodarczej lub zawodowej, wraz z podaniem nazwy przedsiębiorstwa, adresu oraz numeru identyfikacyjnego VAT lub innego numeru rejestracyjnego przedsiębiorstwa. Oprócz tego możemy być zapytani o to, w jakim celu będziemy stosować prekursory materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom. Osoby kupujące wspomniane nawozy mineralne będą proszone o wypełnienie oświadczenia, w którym deklarowany będzie cel zakupu takiego nawozu.

Z praktycznego punktu widzenia warto więc wybierając się po nawozy zawierające ponad 16% azotanu amonu zabrać ze sobą dokument tożsamości i liczyć się z koniecznością wypełnienia wspomnianego oświadczenia.

 Źródło:

-Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013,

-www.farmer.pl

- zdjęcie pochodzi za strony www.kalendarzrolnikow.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com