Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza w województwie śląskim pochodzi z gospodarstw domowych. Wymiana starych kotłów, w których wciąż wiele osób pali opałem niskiej jakości, albo nawet śmieciami, to sposób na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.
TWOJE DZIAŁANIE MA ZNACZENIE. ZOBACZ, CO MOŻESZ ZROBIĆ, ŻEBY ZATRZYMAĆ SMOG W ŚLĄSKIM.
WYMIEŃ SWÓJ PIEC NA URZĄDZENIE SPEŁNIAJĄCE OBOWIĄZUJĄCE NORMY (piec klasa 5). W zależności od daty produkcji twojego obecnego pieca powinieneś to zrobić do końca wyznaczonego roku (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.):
- kotły powyżej 10 lat od daty produkcji – do końca 2021 r.
- kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
- kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do końca 2025 r.
- kotły klasy 3 lub 4 – do końca 2027 r.
UŻYWAJ TYLKO OPAŁU DOBREJ JAKOŚCI.
Uchwała antysmogowa zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery.
Zamiast nich wybierz:
- ekogroszek
- pellet
- węgiel kamienny gruboziarnisty
- suche drewno – dąb, grab, jesion, buk
LUB ZAMIEŃ PIEC WĘGLOWY NA BARDZIEJ EKOLOGICZNE ŹRÓDŁO OGRZEWANIA:
- system ciepłowniczy
- ogrzewanie gazowe
- ogrzewanie elektryczne
- odnawialne źródła energii
Na wymianę pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Więcej o programie „Czyste Powietrze” na stronach: https://czystepowietrze.gov.pl/aktualnosci/ oraz https://czystepowietrze.gov.pl/akademiaczystegopowietrza/
Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na inne ekologiczne urządzenie to możliwość oferowana właścicielom domów, na którą z pewnością warto się zdecydować.
Zyskujesz nie tylko pieniądze na samą inwestycję, ale także duże oszczędności związane z długofalowym użytkowaniem ekologicznych urządzeń w przyszłości.
Źródło: powietrze.slaskie.pl