W dniu 5 września br. podczas otwarcia tegorocznej XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie został rozstrzygnięty konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w woj. śląskim. Konkurs miał na celu szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnienie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego. Do tegorocznego konkursu zgłosiły się dwa certyfikowane gospodarstwa ekologiczne i zostały przez komisję konkursową nagrodzone. Nagrody laureatom konkursu w formie pucharu, dyplomu oraz czeku wręczali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Szymon Giżyński oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Pan Marek Dziubek.
Zwycięzcami konkursu na poziomie wojewódzkim zostali Państwo Elżbieta i Jacek Czaplińscy z gminy Koniecpol. Gospodarstwo i łącznej powierzchni 14,42 ha położone jest we wschodniej części powiatu częstochowskiego w miejscowości Luborcza. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi od 2005 roku. Specjalizuje się w uprawie orkiszu, łubinu żółtego, peluszki oraz żyto krzycy, z których produkowane są mąki, kasze, płatki, makarony przeznaczone na sprzedaż oraz ekologiczne pasze na własne potrzeby. Gospodarstwo specjalizuje się także w hodowli kur niosek rasy ROSA 5 w ilości kilkuset sztuk na produkcję jaj. Priorytetem gospodarstwa jest wytwarzanie żywności wysokiej jakości, która produkowana jest w sposób nie mający wpływu na degradację środowiska. Sprzedaż bezpośrednia oraz udział w Jurajskiej Kooperatywie Spożywczej jest sprawdzonym sposobem dystrybucji ekologicznych produktów z gospodarstwa.
Gospodarstwo Państwa Czaplińskich zostało zgłoszone do konkursu krajowego na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 r.
Drugie miejsce zajęła Pani Urszula Ciura z Częstochowy. Gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 1,96 ha położone w Częstochowie. Prowadzone metodami ekologicznymi od 1991 roku. W gospodarstwie obecnie prowadzi się głównie uprawę wielu gatunków warzyw, takich jak: pomidory, ogórki, marchew, pietruszka, fasola, cebula, czosnek, burak czerwony, papryka, cukinia, seler, por, sałata oraz ziemniaki. Uprawiane są także maliny i truskawki. W gospodarstwie prowadzona jest również hodowla kóz mlecznych. Sprzedaż produktów odbywa się bezpośrednio w gospodarstwie.
Nagrody pieniężne, które otrzymali laureaci zostały wypłacone w ramach realizacji operacji pod nazwą „Rolnictwo ekologiczne szansą rozwoju obszarów wiejskich” ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Laureatom serdecznie gratulujemy.