Zbliża się czas prac ogrodowych. Może warto w tym trudnym dla nas czasie pomyśleć o zaplanowaniu choćby małego warzywnika? Na pewno jest to możliwe gdy mamy „kawałek” własnej ziemi wokół posesji. Trzeba jednak pamiętać, by pod zasiew warzyw wybrać stanowisko słoneczne z glebą przepuszczalną, zawierająca bogatą ilość materii organicznej.
Od czego zacząć? Przede wszystkim od starannego przygotowania gruntu. Jeżeli jesienią nie mieliśmy przygotowanej, czyli przekopanej działki pod warzywnik, można to zrobić jeszcze teraz. Pamiętać jednak trzeba o starannym oczyszczeniu gruntu z chwastów, szczególnie tych wieloletnich np. perzu.
Następnym krokiem powinno być zaplanowanie i przygotowanie miejsca, czyli grządek pod planowane zasiewy. Planując wysiew nasion, pamiętajmy o przestrzeganiu terminu siewu i temperatury gleby dla poszczególnych gatunków warzyw. Informację dotyczącą terminu siewu, a także stopnia ogrzania gleby, w którą można będzie wysiewać poszczególne gatunki i odmiany znajdziemy na opakowaniach nasion.
Na opakowaniach tych znajdziemy kilka wskazówek dotyczących głębokości siewu, zalecanych odstępów między rzędami i roślinami. A wielu przypadkach terminu spodziewanego plonu.
Trzeba pamiętać, że część warzyw możemy uprawiać tylko z rozsady. Do tych gatunków zaliczamy selery, warzywa kapustne, sałaty czy pomidory. Rozsady tych roślin możemy nabyć w sklepach ogrodniczych lub wyprodukować samodzielnie. Samodzielne wyprodukowanie wymaga jednak dużo pracy i związane jest z posiadaniem odpowiedniego miejsca we wczesnym okresie wiosennym, zapewniającego światło i ciepło.
W warunkach klimatycznych kraju najczęściej proponuję się następujące terminy siewu i sadzenia określonych gatunków warzyw :
oraz wysadzanie cebuli z dymki, rozsady roślin kapustnych,
Nasiona najlepiej jest wysiać w wilgotną glebę, stąd też zalecenie, by znaczenie miejsc wysiewu nasion (rzędów, redlin) wykonać tuż przed ich wysiewem. W tym sezonie wiosennym niestety gleba może być w wielu rejonach zbyt sucha. W takich sytuacjach najlepiej przygotowaną grządkę dobrze nawodnić przed siewem. Nie jest wskazane nawadnianie gleby po wysiewie nasion, gdyż można wypłukać wcześniej wysiane nasiona warzyw. Wskazane jest natomiast delikatnie zroszenie gleby po wysiewie nasion. Taka czynność będzie miała na celu zwiększenie przylegania gleby do nasion i przyspieszy ich kiełkowanie, a w konsekwencji wschody.
W ogrodzie warzywnym bardzo przydatna jest biała geowłóknina. Przykrywając nią grządki warzywne przyspieszamy kiełkowanie wysianych nasion warzyw, podnosząc temperaturę gleby i ograniczając jej wysuszanie. Dodatkowo geowłóknina będzie chronić szczególnie nasiona duże np. groszku cukrowego przed ptakami.
Udane wschody wysianych roślin i przyjęte rozsady to oczywiście będzie część sukcesu „ogrodniczego”. Następnym etapem naszej samodzielnej uprawy warzyw będzie ich pielęgnacja. Niewątpliwie będzie to 2-3 krotne odchwaszczanie, podlewanie w miarę potrzeb, a w przypadku uprawy pomidorów także podwiązywanie części pędów do palików.
Przy sprzyjających warunkach pogodowych już w czerwcu będziemy mogli cieszyć się i kosztować pierwszych plonów zielonego kopru, pietruszki czy pierwszych strąków groszku cukrowego.
Pamiętajmy, samodzielna uprawa warzyw, którą najlepiej rozpocząć od roślin najmniej wymagających, może z biegiem czasu stać się dla nas nowym aktywnym hobby i, co najważniejsze źródłem świeżych zdrowych warzyw dla nas i naszej rodziny.