Jednym ze źródeł zanieczyszczenia środowiska są zanieczyszczenia określane mianem antropogenicznych czyli spowodowanych działalnością człowieka. Następują one w wyniku niezamierzonej, ale systematycznej działalności człowieka, polegającej na ciągłej emisji czynników degradujących środowisko. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie powinniśmy się starać ograniczyć zanieczyszczenia powodowane ludzką działalnością. Dzisiejszy dzień jest ku temu wspaniałą okazją, gdyż 23 stycznia jest uznawany za Światowy Dzień Bez Opakowań Foliowych.
Z danych szacunkowych wynika, że liczba wprowadzanych torebek foliowych na światowy rynek wynosi od 500 miliardów do jednego biliona. Rocznie obywatele krajów UE zużywają ich około 100 mld. Natomiast w Polsce przed wprowadzeniem opłat za użytkowanie toreb ich zużycie wahało się od 250 do 300 toreb na mieszkańca, co dawało około 11 mld reklamówek rocznie. Opłata recyklingowa weszła w życie 1 stycznia 2018 roku i zgodnie z powyższym torby foliowe o grubości 15-50 mikrometrów stały się płatne. Warto również wiedzieć, że produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat.
Wyrzucone torby plastikowe stanowią również zagrożenie dla zwierząt. Dane statystyczne pokazują, że rocznie przez „foliówki” umiera na świecie 2 miliony zwierząt. Połknięta torebka foliowa może utknąć w przewodzie pokarmowym zwierząt morskich, gdyż wielokrotnie mylona jest z pokarmem. Żółwie pływającą w wodzie torebkę utożsamiają z meduzą. Dla ryb jest to śmiertelna pułapka, gdyż wpadając w pływającą torebkę ryby duszą się lub umierają z głodu. Dla ptaków wodnych zaplątanie się w torebkę foliową podczas nurkowania oznacza brak możliwości ucieczki.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje warto zastanowić się przynajmniej nad ograniczeniem stosowania reklamówek foliowych oraz nad ich właściwym używaniem, a najlepiej nad nie korzystaniem z nich w ogóle.
Źródło: www.portalspozywczy.pl, www.ekokalendarz.pl, www.wfos.gdansk.pl,green- projects.pl (zdjęcie)