Wpis do BDO czyli Bazy Danych Odpadowych to jeden z częściej poruszanych tematów w środowiskach rolniczych.
Zgodnie z zapisami rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 75 ha mają obowiązek dokonania i uzyskania wpisu do Rejestru BDO. Według najnowszych doniesień znowelizowana ustawa o odpadach pozwala na prowadzenie ewidencji odpadowej w formie papierowej do końca czerwca bieżącego roku. Nie oznacza to jednak, że te dokumenty nie będą musiały znaleźć się w BDO. Zgodnie z nowelą mają one być wprowadzane do Bazy niezwłocznie i należy proces wprowadzania zakończyć najpóźniej 31 lipca 2020 r.
Niedokonanie wpisu do rejestru BDO wiąże się również z poniesieniem sankcji, o których jest mowa w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012.
Zgodnie z artykułem 194 powyższej ustawy administracyjna kara pieniężna za naruszenie, jakim jest prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru BDO wynosi nie mniej niż 5000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł.
Natomiast zgodnie z artykułem 179 kto „nie składa wniosku o wpis do rejestru, o zmianę wpisu do rejestru lub o wykreślenie z rejestru albo składa wniosek niezgodny ze stanem faktycznym, podlega karze aresztu albo grzywny” .
Biorąc pod uwagę powyższe informacje ze wspomnianej ustawy warto więc pamiętać o konieczności dokonania wpisu do rejestru BDO oraz o obowiązku prowadzenia ewidencji.
Źródło: Ustawa o odpadach z 14.12.2012 oraz www.teraz-srodowisko.pl, www.farmer.pl