„EKO JEMY- NIE MARNUJEMY” to nazwa projektu realizowanego przez Polską Izbę Żywności Ekologicznej w ramach KSOW. W ramach projektu został sporządzony raport poświęcony marnotrawieniu żywności w kontekście rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce.
Według dostępnych szacunków, wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce w 2018 r. przekroczyła wartość 1 mld zł, a tempo jego wzrostu szacuje się na 15% - 20% rocznie. Jednocześnie rynek ten jest ponad 10-krotnie mniejszy niż średnio w UE. Zauważa się jednak wzrastające zapotrzebowanie na żywność ekologiczną, przy jednoczesnej tendencji marnotrawienia jedzenia. Według danych FAO na świecie marnuje się około 1/3 wytwarzanej żywności, czyli ok. 1,3 mld ton, z tego 88 mln ton w samej UE. Problem ten dotyczy również Polski, gdzie wg dostępnych danych marnuje się ok 9 mln ton jedzenia rocznie.
Z przeprowadzonych w ramach projektu badań rynku wynika, że najważniejsze powody, dla których konsumenci nabywają produkty ekologiczne są :
- względy zdrowotne (62,9%),
- smak (40%)
- ochrona środowiska (28,6%).
Zgodnie z globalnym Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 12.3 należy do 2030 roku zmniejszyć o połowę globalną ilość marnowanej żywności per capita w sprzedaży detalicznej i konsumpcji oraz zmniejszyć straty żywnościowe w procesie produkcji i dystrybucji, w tym straty powstałe podczas zbiorów. Potrzeba ta odnosi się do wszelkiego rodzaju żywności, niezależnie od jej oznaczenia określonym systemem jakości.
Źródło: www.ksow.pl