Jednym z priorytetowych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia jest utworzenie sieci gazowych i biogazowych na terenach wiejskich. To między innymi w tym celu powstał pion innowacji i rozwoju, w którym minister Krzysztof Jurgiel pokłada wielkie nadzieje.
KOWR to nowa jednostka wykonawcza, która powstała we wrześniu 2017 roku z połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Zajmuje się gospodarowaniem nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, promocją polskich produktów w kraju i zagranicą, wsparciem rodzimych producentów na rynkach zagranicznych, nadzorem nad spółkami Skarbu Państwa oraz rozwojem innowacyjności w sektorze rolno-spożywczym.
Ponieważ jednym z obszarów innowacyjności jest energetyka na obszarach wiejskich, KOWR ma w zamyśle wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa utworzyć sieci gazowe o charakterze wyspowym, które mogłyby korzystać także z biogazowni, które również miałaby się rozwijać na obszarach wiejskich. Sieci te zaopatrywałyby odbiorców w określonym promieniu, a konkretnie tam, gdzie budowanie klasycznego gazociągu nie wydaje się być opłacalne.
KOWR planuje aktywnie wspierać rozwój OZE na terenach wiejskich oraz monitorować produkcję biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej. A to, jak ocenia Witold Strobel, dyrektor KOWR, powinno przełożyć się na poprawę jakości życia na terenach wiejskich.
Na podstawie informacji ze strony www.kowr.gov.pl