Różnorodność biologiczna jest niezmiernie istotna dla utrzymania w dobrej kondycji ekosystemów, które - poza pełnieniem funkcji biologicznych - dostarczają także dóbr i świadczą usługi na rzecz człowieka. Polska jest jedną z najważniejszych jej ostoi (w kwestii terenów rolniczych) na kontynencie europejskim. Rozdrobnienie gruntów tworzące mozaikę działek z towarzyszącymi im miedzami, zadrzewieniami śródpolnymi, żywopłotami, śródpolnymi oczkami wodnymi itp. pozwalają bardzo wysoko ocenić bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe Polski w skali Europy.
Jednakże pogodzenie rozwoju rolnictwa z ochroną środowiska, w tym różnorodności biologicznej jest dużym wyzwaniem. Promowanie dobrych praktyk rolniczych pomaga mu sprostać.
W perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 w ramach płatności bezpośrednich przewidziano obowiązek zazielenienia. Dzięki temu rolnicy mogą mieć większy wpływ na ochronę środowiska, krajobrazu i różnorodności biologicznej terenów rolnych.
Raport „Rolnictwo i przyroda. Ochrona różnorodności biologicznej dobrą praktyką rolniczą” przygotowany przez Centrum UNEP/GRID w Warszawie oraz firmę BASF Polska Sp. z o.o. przy zaangażowaniu Ministra Rolnictwa i Ministra Środowiska prezentuje sposoby kształtowania zielonej i błękitnej infrastruktury na gruntach rolnych – zadrzewień, cieków i zbiorników wodnych, wspieranie populacji zapylaczy i innych pożytecznych stawonogów, wspieranie populacji ptaków terenów rolniczych.
Pełen tekst Raportu znajduje się tutaj, a jedną z dobrych praktyk ochrony organizmów pożytecznych w nim opisywanych są śródpolne pasy z roślinnością miododajną.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z firmą BASF Sp. z o.o. opracowali specjalną mieszankę nasion „Pszczela łąka”, którą można wysiewać na nieużytkach, pasach śródpolnych lub skrajach pól. O skuteczności mieszanki decydują m.in. wysoka wydajność nektarowa poszczególnych wchodzących w jej skład gatunków roślin i kwitnienie rozciągnięte w czasie (nawet do 3 miesięcy).
Każdy rolnik zainteresowany tematem różnorodności biologicznej oraz chcący empirycznie przekonać się o skuteczności zielonej infrastruktury, który zwróci się z taką prośbą do firmy BASF Polska Sp. z o.o. otrzyma bezpłatnie opakowanie mieszanki nasion.
Źródło:
www.teraz-srodowisko.pl
Raport „Rolnictwo i przyroda. Ochrona różnorodności biologicznej dobrą praktyką rolniczą”