^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

10 LUTEGO - ŚWIATOWY DZIEŃ SUCHYCH NASION ROSLIN STRĄCZKOWYCH

dietetycy.org.pl ziarna roślin strączkowych

 

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych. Dzień ten obchodzony jest od 2016r, a celem tego święta jest zwrócenie uwagi na korzyści, jakie przynosi uwzględnianie w diecie i spożywanie nasion roślin strączkowych.

Ziarna roślin strączkowych zgodnie z opiniami ekspertów w zakresie żywienia są:

- bogate w białko- najwięcej białka zawierają suche ziarna soi i soczewicy, następnie grochu i fasoli;

- bardzo pożywne i bogate w węglowodany;

- zawierają duże ilości błonnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu;

- bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe;

- zawierają żelazo, wapń, fosfor, magnez, jod, potas, a także witaminy z grupy B;

- są też skarbnicą substancji przeciwutleniających i fitoestrogenów.

Mimo znacznych korzyści wynikających z uwzględniania ziaren roślin strączkowych w diecie, nie zaleca się spożywania ich przez osoby cierpiące na choroby tarczycy czy też wykazujące dolegliwości związane z tzw. wrażliwym żołądkiem bądź refluksem.

 

W kontekście praktyki rolniczej uwzględnienie w płodozmianie upraw roślin strączkowych pozwala na wzbogacenie gleby w próchnicę oraz poprawia żyzność gleby.

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami obowiązującej Dyrektywy azotanowej ilość azotu działającego pozostającego po uprawie roślin bobowatych w czystym siewie jako przyorane resztki pożniwne w plonie głównym wynosi 30kg/ha, a przyorane resztki pożniwne jako międzyplon wynosi 15kg/ha.

Natomiast przyorane całe rośliny na zielony nawóz pozwalają na wzbogacenie gleby w przypadku grochu o 77kg N/ha. Jeśli przyorane zostałyby całe rośliny uprawiane jako międzyplon to średnio wnoszą one 30kg N/ha.

Uprawiając bobowate w mieszankach z trawami lub zbożami w plonie głównym i przyorując całe rośliny wnosimy do gleby 50 kg N/ha.

Poprzez uprawę roślin posiadających głęboki system korzeniowy przyczyniamy się też do ograniczenia erozji wodnej, dzięki ułatwionemu przenikaniu wód opadowych w głąb profilu glebowego.

Źródło:

"Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu"

www.bimkal.pl

www.dietetycy.org.pl

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.dietetycy.org.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com