^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego w 2021 r.

Evs0me1XAAE YqD

Fundacja WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego i Koalicji Żywa Ziemia, po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.
Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitów glonów i sinic. Nadmierne zakwity przyczyniają się do powiększania przydennych pustyń tlenowych, gdzie zamiera podwodne życie. By zahamować zamieranie Bałtyku należy zredukować spływ związków azotu i fosforu do wód. Za eutrofizację, czyli negatywne w skutkach przeżyźnienie wód, często obwiniani są rolnicy, jako że m.in. ich działalność jest źródłem dopływu substancji biogennych. Sektor rolnictwa może jednak znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych z gospodarstw. Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. Dzięki nim jest szansa na ograniczenie eutrofizacji, która prowadzi nie tylko do powiększania zasięgu pustyń tlenowych (tzw. martwych stref), ale także do zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic.

Konkurs adresowany jest do rolników/rolniczek indywidualnych, gospodarstw rodzinnych, czy przedsiębiorstw rolnych, czerpiących dochód z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej. Nominowany rolnik lub rolnicy muszą prowadzić działalność w obrębie zlewiska Morza Bałtyckiego. Terytorium Polski w 99,7% znajduje się w zlewisku Bałtyku, dlatego przyjmujemy zgłoszenia do konkursu od uczestniczek, uczestników prawie z całego kraju.

Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 11 maja 2021 r.
Formularz zgłoszeniowy, informacje o kryteriach konkursu oraz praktykach przyjaznych Bałtykowi, a także plakat konkursowy dostępne są na stronie:
https://zdrowybaltyk.pl/rolnik-roku-morza-baltyckiego/o-konkursie

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o promowanie idei konkursu wśród rolniczek i rolników, z którymi Państwo współpracują oraz oraz wsparcie ich w uzupełnianiu formularzy i zgłaszaniu się do udziału w konkursie. Mam nadzieję, że również tegoroczny międzynarodowy etap konkursu okaże się szczęśliwy dla polskiego rolnika/rolniczki, a przewidziane dla laureatów nagrody finansowe będą stanowić dodatkową zachętę, która przełoży się na liczbę przesłanych do nas formularzy zgłoszeniowych.
Zachęcam do odwiedzenia strony: http://www.zdrowybaltyk.pl/, gdzie można się dowiedzieć więcej o procesie eutrofizacji oraz praktykach przyjaznych środowisku Morza Bałtyckiego.