^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Olej napędowy ostatni dzwonek na zakup paliwa po niskich cenach

05

Ceny paliw to często poruszany temat w związku z pandemią koronawirusa. Dla rolnictwa temat bliski z tego powodu, że paliwa to znaczna część kosztów produkcji. Wraz ze spowalnianiem światowych gospodarek ropa sukcesywnie taniała, by osiągać historyczne minima.
Jednak globalna produkcja i handel nabierają rozpędu. Wraz z nimi wzrasta popyt na ropę naftową. Wszystko wskazuje na to, że obecnie mamy do czynienia z ostatnim momentem na hurtowe zakupy oleju napędowego po niższych cenach.
Aktualnie hurtowe ceny oleju napędowego, wahają się nieco w zależności od województwa. Przy ilościach powyżej 1000 litrów, olej napędowy kupimy dziś przeważnie od 3,70 do 3,90 zł/l. To już nieco więcej niż na płaciliśmy miesiąc temu. Średnia hurtowa cena oleju napędowego w rafineriach na dzień 20 maja wynosi 3226 zł za metr sześcienny (3,22 zł/l). Należy też wziąć pod uwagę sytuację, że ceny mogą wrócić do tych sprzed epidemii. Mnożąc tysiące litrów przez różnice w cenie, niektórzy decydują się na zakup ON na zapas. Na wykresach cen hurtowych również widać wyraźnie, że najniższe stawki mamy już za sobą.
Rolnik to przedsiębiorca i dobrze, gdy działa jak giełdowy inwestor. Sprzedaje (na przykład) pszenicę „na górce”, a paliwo kupuje „na dołku”. Niemalże wszystko wskazuje na to, że dołek z którym mieliśmy do czynienia przez ostatnie tygodnie, niedługo się skończy.
Kilka tygodni temu ropa kosztowała -40 $ za baryłkę. To perspektywy czasu analitycy uważają za swego rodzaju „wypadek przy pracy” i ciekawostkę. Z portali o tematyce giełdowej, dowiadujemy się, że OPEC, porozumiało się w kwestii ograniczenia wydobycia. Ponadto W USA już od 9 tygodni maleje liczba czynnych wiertni ropy z łupków i jest ona obecnie najniższa od ponad 10 lat.

Źródło: Portal Wiadomości Rolnicze Polska
Autor: Karol Pajewski

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com