^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Apel Mateusza Morawieckiego - obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej

 

BB12FP8v

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę zaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostepnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Projekt po konsultacjach został skierowany do Rady Ministrów.
Projekt zakłada, że od czwartku 16 kwietnia nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. 
Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie m.in. zakładów pracy (w tym także biur) - z wyłaczeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów.
Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) tzn. środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób), a także w przypadku gdy jadą osoby sobie obce (tzn. inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące).
Przepisów jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano także, iż z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci będą miały obowiązek zakrywania ust i nosa, będzie wiek 4 lat.

Żródło tekst: www.gov.pl

Żródło zdjęcie: Facebook / Mateusz Morawiecki/fot. Krystian Maj Premier Mateusz Morawiecki

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com