^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

NARODOWE CZYTANIE W CZĘSTOCHOWIE

     Na sobotę, 6 września 2014 r. zaplanowano w Częstochowie kolejną odsłonę ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania", zainicjowanej w roku 2012 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Bohaterem trzeciej edycji przedsięwzięcia jest Henryk Sienkiewicz, a czytane będą fragmenty "Trylogii". W Częstochowie miejscem realizacji akcji stanie się Park im. Stanisława Staszica – przestrzeń szczególna z uwagi na sąsiedztwo Klasztoru Jasnogórskiego, którego losy w jakże istotnym okresie dziejowym odnotowane zostały na kartach "Potopu". Zaproszone do czytania osoby zaprezentują się na specjalnie zaaranżowanej "scenie na wodzie". Rozpoczęcie akcji w Częstochowie nastąpi w dniu 6 września br. o godz. 13.30, a zakończenie planowane jest na godz. 18.00.
Fragmenty „Trylogii" czytać będą przedstawiciele władz miasta, aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza oraz związane z Częstochową osoby reprezentujące różne środowiska społeczne i kulturalne. Lekturę podzielono na dwie części: w pierwszej zaprezentowane zostaną romansowe wątki w "Trylogii", natomiast w części drugiej będzie można usłyszeć wyłącznie fragmenty "Potopu" – te, w których mowa o obronie Jasnej Góry.

W program imprezy wpiszą się także dwie częstochowskie szkoły noszące imię autora "Krzyżaków": Szkoła Podstawowa Nr 14 i IV Liceum Ogólnokształcące.

Artystyczną oprawę zapewnią czytaniu młodzi częstochowscy muzycy i tancerze. Dodatkowy atrakcyjny akcent stanowić będą sceny rekonstrukcyjne w wykonaniu Bractw Rycerskich.
Uczestnicy akcji otrzymają okolicznościowe pocztówki opatrzone specjalnym stemplem, przekazanym przez Kancelarię Prezydenta RP. Pamiątkowa pieczęć będzie też mogła zostać odciśnięta na przyniesionych przez słuchaczy egzemplarzach Sienkiewiczowskiej „Trylogii".

Organizatorzy "Narodowego Czytania": Urząd Miasta Częstochowy i Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie

Program ramowy:

godz. 13.30–13.45 – prezentacja uczniów Szkoły Podstawowej Nr 14 im. H. Sienkiewicza
godz. 13.45-14.00 – prezentacja uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza
-----------------------------------------------------------------------------------

godz. 14.00-15.30 – I blok czytania: wątki romansowe w "Trylogii"

godz. 15.30-16.00 – I blok artystyczny (muzyka i taniec)

godz. 16.00-17.30 – II blok czytania: fragmenty "Potopu" – Obrona Jasnej Góry

godz. 17.30-18.00 – II blok artystyczny (muzyka)

 

01

informacja nadesłana przez Urząd Miasta Częstochowy Wydział Kultury, Promocji i Sportu</em></p> <div id="link64_adl_tabid" style="display: none;" data-url="http://www.czwa.odr.net.pl/">372

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com