^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

PRZYZNANIE NAGRODY IM. KS. BP. ROMANA ANDRZEJEWSKIEGO

   W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, podczas uroczystej gali, która odbyła się 28 lutego 2019 r., Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018 otrzymał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

nagroda 1

   Wyróżnienie przyznaje od 2004 r. Fundacja „Solidarna Wieś” osobom zasłużonym w pracy i działaniach na rzecz rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast. Współzałożycielem i przewodniczącym Rady Fundacji oraz przewodniczącym Kapituły Nagrody jest Sławomir Siwek. W Kapitule Nagrody zasiada także Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Pan Marek Dziubek.

nagroda 2

   nagroda 3

   W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła z kard. Kazimierzem Nyczem na czele, a także świata polityki i mediów, członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody, oraz przyjaciele Zespołu Mazowsze. Gości przywitał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński. Specjalny list gratulacyjny do Zespołu skierował m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. Laudację wygłosili Wanda Zwinogrodzka, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego.

nagroda 5

   Przyznanie Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018, czyli w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zbiegło się z jubileuszem 70-lecia istnienia zespołu „Mazowsze”. Zdaniem Kapituły Nagrody zespół „Mazowsze” przypomina, że polska kultura ludowa, tradycja, przywiązanie do ziemi i czerpanie sił z wiary ojców było tym co przed stu laty odrodziło Polskę niepodległą. Dziś natomiast pomaga wzmacniać tożsamość narodu. „Mazowsze” niosło te prawdy także w czasach, gdy były one skazane na niepamięć i gdy z nimi walczono. W czasach komunizmu Zespół był demonstracją sztuki wolnej i inspiracją dla spontanicznych działań. Demonstracją dumy i honoru rolników. Ponadto Zespół jest instytucją, która przez lata trwale i z uporem niosła i niesie przesłanie o wspólnocie Polaków na całym świecie. Zespół nazwano najlepszym ambasadorem Polski. Pomagał i pomaga utrzymać więź naszych rodaków z językiem, kulturą ojczystą i krajem. Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w pełni realizuje więc przesłanie Patrona Nagrody, ks. bp. Romana Andrzejewskiego – tożsamości Polaków w Europie strzegą wytrwale ludzie kultury.

   W trakcie gali uhonorowany Zespół pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego wykonał utwory: „Ave Verum Corpus” W.A. Mozarta oraz pieśni: „Legiony”, „Dwa serduszka”,
„W Kadzidlańskim boru”, „Kukułeczka” i „Cyt, cyt”.

Fot. www.episkopat.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com