^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII - AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ -

Główny Lekarz Weterynarii przypomina!!!

Afrykański Pomór Świń występuje w Polsce od lutego 2014 roku. To śmiertelna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba świń oraz dzików. Nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli świń oraz dla producentów mięsa wieprzowego.

Jak rozpoznać ASF?

U zwierząt występuje gorączka, może osiągać nawet do 42 0C, przyspieszony oddech, osowiałość, możliwa utrata apetytu i pragnienia (niekoniecznie), przekrwienia lub zasinienia mogą wystąpić na uszach, ogonie, kończynach i klatce piersiowej. Zazwyczaj pierwsze w stadzie chorują duże sztuki: lochy, knury, tuczniki. Padnięcia nawet pojedynczych świń w stadzie mogą być skutkiem rozwijania się zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwie. Nie należy, zatem zwlekać ze zgłoszeniem informacji o niepokojących objawach do lekarza weterynarii opiekującego się stadem lub do najbliższej lecznicy dla zwierząt. W przypadku wykrycia ASF w gospodarstwie, w którym przestrzegane są przepisy prawa dotyczące zdrowia zwierząt oraz identyfikacji i rejestracji świń – właścicielowi przysługuje pełne odszkodowanie za zabite zwierzęta, zniszczone produkty i sprzęt w gospodarstwie.

Szczegółowe informacje na stronach lub u właściwego powiatowego lub wojewódzkiego lekarza weterynarii:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

https://www.wetgiw.gov.pl/download/Ulotka-informacyjna-cz.-I-caly-kraj_6-maja-ost,3560.pdf

Główny Inspektorat Weterynarii zaktualizował ulotkę dotyczącą zasad, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Przedmiotowa ulotka została przygotowana w oparciu o informacje przekazane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

https://www.wetgiw.gov.pl/download/zasady-mycia-i-dezynfekcji-srodkow-transportu-obuwia-i-pomieszczen,3636.pdf

https://www.wetgiw.gov.pl/download/Ulotka-ASF-cz.-II-zasady-ktorych-nalezy-przestrzegac-w-celu-ochrony-gospodarstwa-przed-wirusem-ASF,3559.pdf

mapa pogladowa asf

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami : https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018D1689&from=PL

Informacje związane z ASF można także uzyskać w GIW pod numerami telefonów: 22 623 10 65, 22 623 15 29, 22 623 16 41 lub wysyłając pytanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com