Niedobór opadów występuje na terenie całego województwa, ale w różnym nasileniu. Na południu województwa jest najmniejszy – około minus 40 -50 mm.
W centralnej części województwa – około minus 60 -70 mm, w północnej części województwa - około minus 100 -120 mm.
Najgorsza sytuacja jest w całym powiecie kłobuckim a szczególnie w gminie Lipe, gdzie niedobór opadów w stosunku do wartości granicznych klimatycznego bilansu wodnego przekroczył minus 140 mm dla krzewów owocowych uprawianych na glebach lekkich. Oznacza to wystąpienie suszy w rozumieniu przepisów o szacowaniu strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (klęskowych), daje wskazanie do podjęcia prac przez komisje ds. szacowania strat oraz pomocy państwa dla rolników w formie preferencyjnych kredytów klęskowych.
W pozostałych gminach województwa nie możemy jeszcze mówić o wystąpieniu suszy a jedynie o niedoborze opadów. Występujące w ostatnich dniach upały na pewno wpłyną na rozszerzenie zasięgu suszy na terenie północnej części województwa, jeżeli nie będą im towarzyszyć opady deszczu.
Niedobór opadów będzie miał wpływ na wystąpienie strat w plonowaniu. Obniżenie plonowania w największym stopniu będzie dotyczyło zbóż jarych, krzewów owocowych (borówka, porzeczka, agrest, malina), roślin strączkowych i zbóż ozimych, uprawianych na glebach lekkich. Można szacować, że o ile nie wystąpią duże opady deszczu straty w plonowaniu wyniosą 20-30%, a w skrajnych warunkach na bardzo lekkich glebach sięgną 50% w północnej części województwa.
W mniejszym stopniu dotkną upraw rzepaku, kukurydzy i roślin okopowych.
Średnio w całym województwie plonowanie szczególnie zbóż będzie na pewno gorsze niż w ubiegłym roku, ale trudno jest dzisiaj szacować plony ze względu na niepewny przebieg pgody.