Na tę chorobę wrażliwe są wszystkie gatunki dyniowatych, szczególnie uprawianych w szklarni lub pod folią. W uprawie polowej często patogen atakuje cukinię, ze względu na duże zagęszczenie roślin. A dzieje się to przez brak cyrkulacji powietrza i utrzymującą się wilgoć na warzywach przez dłuższy czas. Szybkiej infekcji sprzyja silny wzrost roślin i brak dostatecznej ilości światła. Mączniak prawdziwy dyniowatych rozwija się intensywnie, gdy jest sucho, słonecznie i ciepło.
Objawy – są widoczne najczęściej w okresie kwitnienia i owocowania. Górna część liści zostaje pokryta białym, mączystym nalotem, który rozprzestrzenia się na całą powierzchnię liści. Następnie przenosi się na ogonki liściowe i pędy. To grzybnia zewnętrzna. Rośliny silnie porażone zamierają.
Profilaktyka i zwalczanie
- Należy uprawiać odmiany odporne
- Unikać wielogodzinnego zwilżania liści
- Regularnie odchwaszczać – infekcja pierwotna zachodzi przez zarodniki pochodzące z innych roślin żywicielskich, np. mniszka lekarskiego
- Po zbiorze owoców dokładnie usuwać resztki porażonych roślin uprawnych i chwasty, ponieważ grzyb zimuje na roślinach i na chwastach różnych gatunków. Zarodniki przenoszone są przez wiatr.
- Z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, chronić rośliny chemicznie fungicydami zarejestrowanymi w uprawach amatorskich lub profesjonalnych ( w zależności od upraw),m.in.
Scorpion 325 SC, Armicarb SP, Dagonis.
Środki biologiczne na bazie olejku pomarańczowego : Limocide, Pesticol
Oprócz cukinii roślinami żywicielskimi mączniaka prawdziwego są ogórki, patison, dynia, melon i arbuz.
Oprócz mączniaka prawdziwego, w początkowej fazie wzrostu, przed tworzeniem się owoców (duży spadek plonu) pojawia się groźniejszy – mączniak rzekomy dyniowatych. Ochrona roślin przed tymi chorobami powinna być oparta na znajomości różnic między ich sprawcami.
Źródło:
Czasopismo Warzywa 7-8/2023
Choroby i szkodniki warzyw – J. Robak, K. Wiech Plantpress 1998r.
zdj. własne - K. Krasoń