^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

NAWADNIANIE MALIN

NAWADNIANIE MALIN

Malina jest gatunkiem szczególnie wrażliwym na niedobór wody, zwłaszcza od kwitnienia do początku dojrzewania owoców. Niedostatek wody w tym czasie powoduje drobnienie owoców a w rezultacie obniżenie plonu maliny. Dla uzyskania wysokich plonów ważne jest zapewnienie wysokiej wilgotności gleby co najmniej 2 tygodnie przed zbiorem owoców aż do końca prowadzenia zbiorów. Maliny możemy nawadniać za pomocą:

- deszczowni - nawadniana powierzchnia zraszana jest przy pomocy zraszaczy o znacznym zasięgu (promień zraszania wynosi kilka metrów), które umieszcza się ponad powierzchnią roślin odpowiednio stabilizowanych przewodach stalowych lub z PVC. Deszczowanie należy wykonywać w godzinach porannych tak, aby liście mogły jak najszybciej wyschnąć. To kosztowne rozwiązanie: drogie konstrukcje oraz wysokie zużycie wody.

- systemu nawadniania kroplowego - stosuje się tu tzw. linie kroplujące zwilżające ok. 20 cm głębokości gleby. Zalecana rozstawa kroplowników 30 - 50cm. Podstawowe zalety kroplowego nawadniania to: oszczędność energii oraz oszczędność wody (nawilżamy glebę tylko wzdłuż rzędów roślin). Nawadnianie kroplowe nie zwilża liści. W czasie nawadniania kroplowego można równocześnie prowadzić prace polowe. To system nadający się do zastosowania w terenie pagórkowatym. Podstawową wadą tego systemu nawodnienia jest duża wrażliwość kroplowników na zapychanie.

Częstotliwość nawadniania zależna jest od przebiegu pogody, w okresach bezdeszczowych nawadnianie kroplowe powinno być prowadzone stosunkowo często (nawet codziennie nie rzadziej jednak niż raz na 3 dni).

Zasady prawne regulujące przepisy związane z czerpaniem i użytkowaniem wody do nawadniania zawarte są w Prawie Wodnym http://isap.sejm.gov.pl/. Każdy właściciel systemu nawodnieniowego zobowiązany jest do posiadania dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z zasobów wody.

Źródło:  Uprawa maliny w gruncie - ŚODR Karina Krasoń

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com