^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Odszkodowania za zwierzęta gospodarskie

DSC 0044

Posiadaczom zwierząt, które zostały zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej, albo które padły w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez Inspekcję, przysługuje odszkodowanie.

Odszkodowanie ustala się na podstawie oszacowania, które dokonuje rzeczoznawca powoływany przez wójta (burmistrza , prezydenta miasta).Odszkodowanie wypłacane jest z budżetu państwa. Podstawą szacowania jest wartość rynkowa zwierzęcia z dnia szacowania.

Procedury wymagane od rzeczoznawców zajmujących się szacowaniem zwierząt określają przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzania szacowania (Dz.U. Nr 142 .poz.1161).

Odszkodowanie wypłacane jest m.in. za świnie zabite lub podane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej np. w przypadku stwierdzenia w gospodarstwie afrykańskiego pomoru świń. Przysługuje również za zniszczone produkty pochodzenia zwierzęcego z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych podlegających obowiązkowi zwalczania. Decyzję o odszkodowaniu wydaje powiatowy lekarz weterynarii. Decyzja jest ostateczna i nie ma od niej odwołania. Powinien ją otrzymać posiadacz zwierzęcia .Jeżeli posiadacz zwierzęcia jest niezadowolony z decyzji, ma możliwość wniesienia powództwa do wydziału sądu cywilnego w terminie miesiąca od jej doręczenia. 

Jeśli posiadacz zwierzęcia nie podejmie w swoim gospodarstwie środków związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania po stwierdzeniu jej przez powiatowego lekarza weterynarii, może spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.

Oszacowanie powinno być przeprowadzone przed zabiciem lub poddaniem ubojowi zwierzęcia, a w przypadku zwierzęcia padłego w wyniku zabiegów nakazanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej - niezwłocznie po jego padnięciu.

Wyznaczanie rzeczoznawców przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzania szacowania reguluje Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierzat (Dz.U. Nr 69 , poz.625 z późniejszymi zmianami ), rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzenia szacowania (Dz.U. Nr 142 , poz.1161).

Wiadomości źródłowe:www.farmer.pl – „Odszkodowania za zwierzęta –co należy wiedzieć ‘’.