^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WIOSENNE PIELĘGNACJA TRAW OZDOBNYCH

Rozplenica japońska odm RubrumTrawy ozdobne goszczą od lat w ogrodach, parkach i na skwerach miejskich. Pięknie wyglądają na rabatach a wysokie trawy, głównie miskanty i trawy pompasowe, wyjątkowo dekoracyjnie i dostojnie okalają zbiorniki wodne. W ostatnich latach często sadzone są w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Miejscom, na których rosną, dodają majestatu i nieco egzotyki.

Ania 5jpgNowoczesne kompozycje z udziałem traw ozdobnych (zdj. K.Krasoń)

Trawy rosną szybko i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Warunek: prawidłowo dobrane i uprzednio odchwaszczone stanowisko. Nie mają wysokich wymagań glebowych, jednak preferują podłoże przepuszczalne, niepodmokłe. Niektóre gatunki, przede wszystkim te o kolorowych liściach, lubią stanowiska nasłonecznione. Trawy o intensywnie zielonych liściach wolą rosnąć w półcieniu.

Rośliny te tworzą kępy. Niektóre z gatunków traw mają je naprawdę okazałe. Po zimie stają się one nieestetyczne, stąd też bardzo ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym traw ozdobnych jest ich przycinanie lub przeczesywanie.

Przycina się trawy o wyprostowanym pokroju: śmiałek, miskant, rozplenica (na zdj. powyżej Rozplenica japońska Rubrum - Pixabay), trzęślica, turzyca, trzcinnik. Skraca się je na wysokość 10 cm nad ziemią – rośliny młodsze lub 20 cm – starsze. Zabieg wykonuje się pod koniec zimy czy wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Optymalnym terminem jest marzec. Przy późniejszym cięciu utrudnieniem stają się już młode pędy. Należy zachować ostrożność, aby ich nie uszkodzić.

Ania 6jpg                               Trawy wysokie - wycina się (zdj. K.Krasoń)

Praktykowane jest również cięcie jesienne, jednak nie wykorzystuje się wtedy zimowych możliwości dekoracyjnych roślin.

Trawy wysokie można dla stabilizacji najpierw związać na wysokość 20-30 cm nad ziemią a następnie wykonać cięcie nożycami do żywopłotu lub sekatorem.

Wyczesuje się kępy traw niższych, kobiercowe, zielone: kostrzewa, strzęplica i kosmatka, ostnica i inne. Usuwa się w ten sposób suche liście i kwiatostany.

Ania 1jpg

Ania 3jpg                   Ostnice i kostrzewy wyczesuje się (zdj. K. Krasoń)

Po zabiegu rośliny się zasila. Najczęściej stosuje się kompost lub wieloskładnikowy nawóz rozpuszczalny, który rozsypuje się wokół roślin w ilości: połowa dawki przeznaczonej dla większości bylin.

Źródło:

www.mojpieknyogrod.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy 02/23

Miskant

Kompozycja - z tyłu Miskant olbrzymi (zdj. Pixabay)

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com