^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

CO POSIEJESZ, TO ZBIERZESZ

Nowy sezon w ogrodzie przynosi wiele oczekiwań, jednak potrzeba wiele wytrwałości, by je spełnić. Bardzo pomocne jest w tym zaplanowanie poszczególnych prac w ogrodzie.

Nadszedł czas, aby ostatecznie zaplanować siew warzyw i kwiatów. W sklepach mnóstwo kolorowych torebek z nasionami - nie róbmy jednak zakupów nasion zbyt spontanicznie. Warto określić realne możliwości (posiadany areał, swoje siły fizyczne, ewentualną pomoc członków rodziny) oraz własne potrzeby i upodobania.

nasiona 2jpgKupuj odpowiednią ilość nasion - określ realne potrzeby!)

Wszystkie rośliny uprawne potrzebują odpowiedniej pielęgnacji a to wymaga czasu i zaangażowani. W związku z tym, zaleca się uprawię takich gatunków i odmian, które usatysfakcjonują a nie tylko zmęczą ogrodnika.

Przy planowaniu siewu zwróć uwagę na swoje:

potrzeby wysiej takie gatunki roślin, które wykorzystasz oraz tyle, ile potrzeba. Nie po to, aby się zniszczyły! Często na grządkach marnują się przerośnięte sałaty i kalarepy, które z konieczności - bo ich za dużo - dostają się na kompost.

Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę masę opakowania - nie warto kupować za dużo i na zapas . Nasiona tracą zdolność do kiełkowania.

Kwiaty – niektóre gatunki (np. astry chińskie, goździki brodate) są uniwersalne i trwałe. Nadają się do wazonu jako dekoracja wnętrz, jak i na cmentarz.

upodobania – zasiej warzywa, które chętnie zjadasz a kwiaty, które lubisz. Bez sensu siać jarmuż - bo zdrowy - a później go wyrzucić!

Ulubione gatunki kwiatów w swoim ogrodzie! Nie trzeba zachwycać się nimi gdzie indziej, kiedy mogą być blisko. Wybierz także kolory kwiatów, które lubisz.

Przed ostateczną decyzją zakupu nasion dobrze jeszcze sprawdzić swoje zapasy z poprzednich sezonów i terminy ich przydatności do siewu przedstawione na opakowaniach. A prócz tego, warto sprawdzić ich zdolność kiełkowania przez wysiew określonej ilości nasion na talerzyk wyściełany wilgotną watą lub ligniną. Zaleca się utrzymywać je w temperaturze 20°C, przykryte szybą lub przezroczystą folią. Trzeba w tym czasie zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednią ilość wody i dostęp tlenu. Po kilku dniach pojawiają się kiełki. Za prawidłowo kiełkujące nasiona uznaje się te o kiełkach jasnych, dobrze rozwiniętych , bez plam. Jeśli ich ilość jest niewielka, lepiej zakupić nowe. W przeciwnym przypadku, szkoda inwestować w zakup nowych, tych samych gatunków czy odmian. Możemy w zamian zakupić inne nasiona.

zdolnośc kiełkowaniajpg(Polecam wykorzystać foliową koszulkę-utrzymuje wilgoć)

Licząc ilość wykiełkowanych nasion, określamy zdolność kiełkowania w procentach, tzn. w stosunku do 100. Jeśli uzyskujemy kiełkowanie 70-100% to można śmiało wykorzystać sprawdzane nasiona do siewu. Kiedy kiełkowanie jest mniejsze a zależy nam na tych konkretnych gatunkach/odmianach należy zwiększyć normę wysiewu.

Dla większości warzyw zdolność kiełkowania powinna wynosić 80-90%, natomiast marchew 60%, pietruszka 55%. Nasiona o zdolności kiełkowania poniżej 50% nie nadają się do siewu.

Nasiona po kilku latach tracą zdolność kiełkowania. Ma na to wpływ kilka czynników:

- sposób przechowywania - większe szanse na utratę zdolności kiełkowania mają nasiona przechowywane w opakowaniach otwartych, jeśli nasiona były przechowywane w pomieszczeniu, gdzie panowała duża wilgotność, mogły zaatakować je grzyby pleśniowe

ważne: w miejscu, gdzie przechowujemy nasiona, powinno być sucho, przewiewnie i chłodniej niż w pomieszczeniach mieszkalnych

- pora zbioru nasion i zdrowotność roślin, z których te nasiona zostały zebrane.

ważne: nasiona powinny być zbierane tylko ze zdrowych osobników.

Jeśli więc okaże się, że po siewie pozostaną jeszcze nasiona, można je wykorzystać w następnym sezonie. Warunek: odpowiednie przechowywanie.

żywotność nasion warzyw

żywotność nasion kwiatów

Informacje na opakowaniu/torebce nasion - Etykieta w formie naklejki lub nadruku

- nazwa i fotografia gatunku i odmiany,

- zalecenia na temat siewu i dalszej pielęgnacji

- termin przydatności do użycia (ważny do czasu otwarcia opakowania)

- nazwa producenta i dystrybutora

- nr partii

- ilość nasion w opakowaniu ( waga lub szt.)

- informacja o zdolności kiełkowania wyrażana w %

Etykieta zaświadcza o kontroli urzędowej (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa) jakiej zostały poddane nasiona.

nasiona 1jpg(Etykieta nasienna)

Uwaga: NIE NALEŻY KUPOWAĆ NASION

- w opakowaniach, na których data przydatności jest zamazana lub zaklejona

- w opakowaniach zawilgoconych, takich które leżały na słońcu lub uszkodzonych

Brak wtedy gwarancji uzyskania zadowalających plonów!

 

Powodzenie uprawy roślin w ogrodzie w dużej mierze zależy od doświadczenia. Nie ulega wątpliwości, że wysokie plony warzyw i piękne kwiaty, które są własnoręcznie wypielęgnowane, są powodem satysfakcji. Stąd ważne jest, aby już od początku sezonu, przy wyborze materiału siewnego nie popełnić błędów.

Źródło:

Na działce i w ogródku – W. Lenkiewicz

www. poradyogrodnika.blogspot.com

www. sadyogrody.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com