6 stycznie 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. 2022 poz. 2727), zmieniające ustawę z dnia 2 kwietnia 2004r. Wprowadzenie nowej ustawy ma na celu dostosowanie polskiego prawa do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej, w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji zwierząt, pozwalającego na skuteczniejsze wprowadzanie metod bioasekuracji, co jest istotne w zapobieganiu takim chorobom jak np.: ASF i HPAI.
SYSTEM IDENTYFIKACJI i REJESTRACJI ZWIERZĄT
Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich i siedzib stad, prowadzony przez ARiMR, który zawierał dane dotyczące bydła, świń, kóz i owiec został przekształcony w bazę danych oraz rozszerzony o informacje dotyczące zwierząt:
Zasady dokonywania zgłoszeń dla poszczególnych gatunków zwierząt:
Gatunki dotychczas nie ewidencjonowane
TYPY DZIAŁALNOŚCI i ich RODZAJE
Każdy rodzaj działalności otrzyma odrębny numer.
Na podstawie nowych przepisów siedziba stada to jeden z typów działalności.
PASZPORTY DLA BYDŁA
KSIĘGI REJESTRACJI ZWIERZĄT
Posiadacze bydła, owiec i kóz oraz świń z wyjątkiem podmiotów prowadzących działalność o typie: rzeźnia, miejsce gromadzenia zwierząt, targ, wystawa, pokaz, konkurs mają obowiązek prowadzenia księgi rejestracji. Zwolnienie z obowiązku prowadzenia księgi rejestracji zwierząt przysługuje posiadaczom zwierząt, którzy wyłącznie za pośrednictwem aplikacji IRZ plus dokonują zgłoszeń zdarzeń wynikających z przepisów ustawy. Posiadacz świń ma obowiązek dokonywania spisu zwierząt znajdujących się w jego siedzibie stada. Spisu dokonuje się co najmniej dwa razy w roku w terminie do 30 czerwca i 31 grudnia. Należy podać liczbę świń oznakowanych , w tym indywidualne numery identyfikacyjne loch oraz liczbę nie oznakowanych prosiąt do 37 dnia życia. Liczbę świń wpisuje się do księgi rejestracji stada i przekazuje się kierownikowi BP ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu.
NOWE METODY IDENTYFIKACJI
Nowe przepisy pozwalają na stosowanie środków identyfikacji, które zostały uwzględnione w unijnych przepisach:
UPOWSZECHNIENIE INTERNETOWEJ FORMY ZGŁOSZEŃ
Źródło:
USTAWA z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. 2022 poz. 2727) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002727