Seminarium wyjazdowe na fermę doświadczalną Czaple
Dział Systemów Produkcji Rolnej, Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizował seminarium wyjazdowe na fermę doświadczalną Czaple.
11 grudnia br. jeszcze przed świtem, wypełniony do ostatniego miejsca komfortowy autokar, wyruszył w dość długą drogę na Kujawy. Celem wyjazdu była doświadczalna ferma Czaple.
Provimi Polska Sp. z o.o. korzysta na potrzeby swojego rozwoju z rozwiniętego zaplecza badawczego. W jego skład wchodzą m.in.: Ośrodek Doświadczalny w Czaplach, w woj. kujawsko-pomorskim, który prowadzi testy żywieniowe dla wszystkich rodzajów zwierząt w warunkach porównywalnych do istniejących na fermach hodowlanych.
Ośrodek prowadzi także szkolenia dla pracowników, klientów oraz innych osób współpracujących. Dostęp do efektywnie działającego zaplecza technologicznego i badawczego jest niezbędny dla stałego unowocześniania produktów zgodnie z wymaganiami rynku.
Ośrodek stwarza możliwości aktywnego kształtowania potrzeb rynku, zapewnia możliwość wypracowywania nowych i doskonalenia istniejących programów żywieniowych. Jest także miejscem postępu w przygotowywaniu receptur pasz pozwalających na osiąganie optymalnych efektów żywieniowych.
Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się nie tylko z wynikami, ale także z kulisami i technikami prowadzonych prac doświadczalnych. Mogli wreszcie bezpośrednio w obiektach obserwować i zaznajamiać się z pracą, funkcjonowaniem obiektów, stosowanymi systemami produkcji i organizacją pracy fermy.
Z podziwem należy patrzeć na stosowane rozwiązania. Szczególnego podkreślenia wymaga staranna troska o przestrzeganie zasad bioasekuracji, co jest podstawą bezpieczeństwa zdrowotnego stada. Temat ten był już omawiany na konferencji przez Wojewódzkiego Lekarz Weterynarii, ale teraz hodowcy i producenci świń mogli naocznie ujrzeć, jak perfekcyjnie może być zastosowany. Po obiedzie, pomimo niewątpliwego już zmęczenia, dyskusje trwały długo, tak że powrót rozpoczął się już po zmierzchu, jednak polemika o żywotnych zagadnieniach hodowców nie wygasła, lecz przeniosła się do autokaru.
Seminarium było niezwykle udane, nie tylko pod względem merytorycznym, a uczestnicy wskazywali na potrzebę organizowania kolejnych, tak potrzebnych środowisku trzodziarskiemu wyjazdów.