^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę

zbiornik na deszczowke

W 2022 roku ok. 25% mniej deszczu spadło w Polsce w stosunku do średniej ostatnich lat (1991-2020). Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, na północy i południu kraju są odnotowywane zwykle większe opady. Natomiast lato było cieplejsze o 2oC. To spowodowało przyśpieszenie procesu parowania wód opadowych i nie pozwoliło na wniknięcie wody w głębsze warstwy gleby. Na poniższej mapie, przedstawiono wystąpienie tzw. suszy rolniczej w okresie letnim na terenie naszego kraju a także klimatyczny bilans wodny (KBW), który został opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach.

mapa.png

Na podstawie danych możemy stwierdzić, że im wyższy wskaźnik KBW tym większe niedobory wody w danym regionie a także większe niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych strat w rolnictwie (kolor zielony, żółty i brązowy). Najbardziej zagrożoną uprawą według IUNG-PIB jest  kukurydza.

Jednakże tylko około 30% wód opadowych jest zatrzymywana lub gromadzona w zbiornikach – pozostałe 70% jest tracone, gdyż spływa systemami kanalizacyjnymi do rzek a następnie do mórz. Woda doprowadzana z wodociągów staje się co raz droższa ze względu na rosnące koszty doprowadzania jej do gospodarstw domowych a także z powodu jej oczyszczania. W związku z tym, co raz więcej właścicieli gospodarstw rolnych i działek wypoczynkowych, zastanawia się nad gromadzeniem wody deszczowej, gdyż oprócz korzyści dla środowiska skutkuje to także korzyściami materialnymi.

Najważniejszą zaletą, która wynika z gromadzenia wody deszczowej jest oszczędność. Dla przykładu podczas 20 minutowej ulewy z dachu o powierzchni 120 m2 możemy zebrać nawet 360 l wody deszczowej. Taka woda idealnie nadaje się do podlewania ogródków czy upraw rolnych gdyż jest to tzw. woda „miękka” – nie zawiera magnezu oraz wapnia, a więc nie pozostawia białego osadu dookoła roślin a także chloru czy fluoru jak w przypadku wody kranowej. Ponadto, woda ta ma niskie pH co pozwala na podlewanie wszystkich gatunków  – również kwasolubnych. Może być także wykorzystana do sprzątania czy mycia samochodów. Realna ilość deszczówki zebranej w ciągu roku wynosi ok. 50-60% rocznych opadów.

Jak zatem dobrać idealny zbiornik na deszczówkę? Już teraz, przygotowując się na suche i upalne lato możemy wykorzystać do gromadzenia wody deszczowej zwykły pojemnik lub beczkę, jednakże lepszym pomysłem będzie zaopatrzenie się w profesjonalny zbiornik. Taki zbiornik można łatwo połączyć z wężem ogrodowym lub rynną co pozwoli nam na efektywniejsze gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej.

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym powinno się kierować w przypadku wyboru zbiornika na wodę deszczową jest pojemność, ponieważ wiąże się to z ilością wody, którą będziemy gromadzić. Na rynku możemy znaleźć zbiorniki dostępne w kilku pojemnościach: 300, 750, 1100, 1500, 2000 l, natomiast podziemne – 2000 i 3000 l. Na podstawie danych, pochodzących ze stacji meteorologicznych, możemy sprawdzić średnią wartość opadów w danym regionie, co pozwoli nam na lepsze dopasowanie zbiornika do gospodarstwa. Ponadto, taki zbiornik musi być wyposażony w pokrywę, która będzie chroniła przed dostawaniem się do środka różnego rodzaju zanieczyszczeń. Oprócz tego zbiornik na deszczówkę nie powinien być wykonany z metalu gdyż zawarte w wodzie deszczowej kwasy mogą doprowadzić do rozwoju korozji lub do zażelazienia wody, a także nie powinien być przeźroczysty gdyż do takiego zbiornika dociera światło, woda się nagrzewa, co w konsekwencji może spowodować rozwinięcie się glonów. Taka woda nie  nadaje się wtedy do użycia w celach sanitarnych. Dlatego najbardziej odpowiednimi zbiornikami na wodę deszczową są takie, które wykonane są z polietylenu.

Podsumowywując, gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki jest rozwiązaniem, pozbawionym całkowicie wad. Przede wszystkim przyczynia się do zmniejszenia wydatków w gospodarstwie, a także świadczy o poszanowaniu dla środowiska na co w dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Źródło: IUNG-PIB Puławy; www.mgprojekt.com.pl (zdjęcie); www.dobredomy.pl; www.rolmarket.pl; www. oczyszczalnia.net.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com