^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę

zbiornik na deszczowke

W 2022 roku ok. 25% mniej deszczu spadło w Polsce w stosunku do średniej ostatnich lat (1991-2020). Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, na północy i południu kraju są odnotowywane zwykle większe opady. Natomiast lato było cieplejsze o 2oC. To spowodowało przyśpieszenie procesu parowania wód opadowych i nie pozwoliło na wniknięcie wody w głębsze warstwy gleby. Na poniższej mapie, przedstawiono wystąpienie tzw. suszy rolniczej w okresie letnim na terenie naszego kraju a także klimatyczny bilans wodny (KBW), który został opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach.

mapa.png

Na podstawie danych możemy stwierdzić, że im wyższy wskaźnik KBW tym większe niedobory wody w danym regionie a także większe niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych strat w rolnictwie (kolor zielony, żółty i brązowy). Najbardziej zagrożoną uprawą według IUNG-PIB jest  kukurydza.

Jednakże tylko około 30% wód opadowych jest zatrzymywana lub gromadzona w zbiornikach – pozostałe 70% jest tracone, gdyż spływa systemami kanalizacyjnymi do rzek a następnie do mórz. Woda doprowadzana z wodociągów staje się co raz droższa ze względu na rosnące koszty doprowadzania jej do gospodarstw domowych a także z powodu jej oczyszczania. W związku z tym, co raz więcej właścicieli gospodarstw rolnych i działek wypoczynkowych, zastanawia się nad gromadzeniem wody deszczowej, gdyż oprócz korzyści dla środowiska skutkuje to także korzyściami materialnymi.

Najważniejszą zaletą, która wynika z gromadzenia wody deszczowej jest oszczędność. Dla przykładu podczas 20 minutowej ulewy z dachu o powierzchni 120 m2 możemy zebrać nawet 360 l wody deszczowej. Taka woda idealnie nadaje się do podlewania ogródków czy upraw rolnych gdyż jest to tzw. woda „miękka” – nie zawiera magnezu oraz wapnia, a więc nie pozostawia białego osadu dookoła roślin a także chloru czy fluoru jak w przypadku wody kranowej. Ponadto, woda ta ma niskie pH co pozwala na podlewanie wszystkich gatunków  – również kwasolubnych. Może być także wykorzystana do sprzątania czy mycia samochodów. Realna ilość deszczówki zebranej w ciągu roku wynosi ok. 50-60% rocznych opadów.

Jak zatem dobrać idealny zbiornik na deszczówkę? Już teraz, przygotowując się na suche i upalne lato możemy wykorzystać do gromadzenia wody deszczowej zwykły pojemnik lub beczkę, jednakże lepszym pomysłem będzie zaopatrzenie się w profesjonalny zbiornik. Taki zbiornik można łatwo połączyć z wężem ogrodowym lub rynną co pozwoli nam na efektywniejsze gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej.

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym powinno się kierować w przypadku wyboru zbiornika na wodę deszczową jest pojemność, ponieważ wiąże się to z ilością wody, którą będziemy gromadzić. Na rynku możemy znaleźć zbiorniki dostępne w kilku pojemnościach: 300, 750, 1100, 1500, 2000 l, natomiast podziemne – 2000 i 3000 l. Na podstawie danych, pochodzących ze stacji meteorologicznych, możemy sprawdzić średnią wartość opadów w danym regionie, co pozwoli nam na lepsze dopasowanie zbiornika do gospodarstwa. Ponadto, taki zbiornik musi być wyposażony w pokrywę, która będzie chroniła przed dostawaniem się do środka różnego rodzaju zanieczyszczeń. Oprócz tego zbiornik na deszczówkę nie powinien być wykonany z metalu gdyż zawarte w wodzie deszczowej kwasy mogą doprowadzić do rozwoju korozji lub do zażelazienia wody, a także nie powinien być przeźroczysty gdyż do takiego zbiornika dociera światło, woda się nagrzewa, co w konsekwencji może spowodować rozwinięcie się glonów. Taka woda nie  nadaje się wtedy do użycia w celach sanitarnych. Dlatego najbardziej odpowiednimi zbiornikami na wodę deszczową są takie, które wykonane są z polietylenu.

Podsumowywując, gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki jest rozwiązaniem, pozbawionym całkowicie wad. Przede wszystkim przyczynia się do zmniejszenia wydatków w gospodarstwie, a także świadczy o poszanowaniu dla środowiska na co w dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Źródło: IUNG-PIB Puławy; www.mgprojekt.com.pl (zdjęcie); www.dobredomy.pl; www.rolmarket.pl; www. oczyszczalnia.net.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com