^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Ochrona przed mszycami coraz to trudniejsza. Sulfoksaflor wycofany z upraw polowych

Źródło: www.bi.im-g.pl

Na mocy Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/686 z dnia 28 kwietnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenia wykonawcze (UE) 2015/1295 i (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzenia substancji czynnej sulfoksaflor (Dz.U. L 126 z 29.4.2022, str. 18—22) stwierdzono, że ta substancja czynna będzie dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin tylko w szklarniach stałych.

Z każdym kolejnym miesiącem ilość dostępnych na rynku pestycydów zmniejsza się. Pomimo tego, że w ochronie przed szkodnikami jest dosyć mało środków, to właśnie w tej grupie ubywają kolejne preparaty. Insektycydów, które w swoim składzie zawierają sulfoksaflor jako substancję czynną, nie będzie można stosować w uprawach rolniczych. Wyjątkiem jest stosowanie preparatów w szklarniach stałych i tunelach foliowych.

Sulfoksaflor to substancja czynna z grupy sulfoksymin współdziałająca z nikotynowymi receptorami acetylocholiny (nAChR) - grupa 4C według klasyfikacji IRAC. Jej działanie, podobnie jak wycofanych ze stosowania na otwartych terenach, kilka lat temu neonikotynoidów, polega na blokowaniu receptorów u owadów co prowadzi do ich uśmiercenia.

Ze względu na wysoką skuteczność w zwalczaniu mszyc i mączlików sulfoksaflor został w 2015 roku po raz pierwszy zatwierdzony do użycia w Unii Europejskiej, a w 2018 roku otrzymał zezwolenie do zwalczania szkodników w uprawach roślin ozdobnych, polowych oraz warzyw. W Polsce podobnie jak w Austrii i Niemczech można go stosować w zbożach, ziemniaku, uprawach roślin ozdobnych oraz warzywach. Z kolei we Francji stosowanie na otwartym terenie zostało zabronione od 2020r. Powodem jest wykazanie szkodliwego działania dla owadów pożytecznych (pszczoły samotnice, trzmiele) oraz zanieczyszczenie pyłku kwiatowego i nektaru.

Środki, które zawierają w swoim składzie sulfoksaflor jako substancję czynną to: CLOSER, SEQUOIA i TRANSFORM. Stosowane są do walki z mszycami w uprawie zbóż (jęczmień ozimy, owies, pszenica ozima), ziemniaków, warzyw oraz roślin ozdobnych.

Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 19 listopada 2022 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi sulfoksaflor.

Ponadto, ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi ww. substancja w uprawach polowych, w następujący sposób:

  • - środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 19 marca 2023 r.;
  • -  środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 19 maja 2023 r.

Źródło:

www.minrol.gov.pl

www.farmer.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com