^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

CIĘCIE KRZEWÓW PORZECZKI CZARNEJ

sekator

Jest to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji plantacji porzeczek. Odgrywa rolę sanitarną, prześwietlającą i odmładzającą.

Porzeczki czarne tworzą pąki kwiatowe głównie na pędach jednorocznych, tj. tych, które wyrosły w poprzednim roku z szyjki korzeniowej lub jako pędy boczne ze starszych gałązek. Nie skraca się w drugim i trzecim roku po posadzeniu krzewów. Wycina się 4-letniepędy tj. takie, które już 3-krotnie owocowały. Na starszych gałęziach wytwarzają się pąki owocujące lecz ich udział w plonie jest niski.

Termin cięcia: przedwiośnie, przed rozpoczęciem wegetacji. Na plantacjach często wykonuje się je zaraz po zbiorach owoców, od początku sierpnia do końca września. Po wycięciu pędy rozdrabnia specjalną maszyną.

Usuwa się także pędy słabsze, złamane i podłamane, cienkie i wiotkie, rosnące nisko, krzyżujące się oraz porażone przez choroby i szkodniki.

Ważne:

- wycina się pędy przy nasadzie, aby nie podwyższać karpy krzewu,

- należy dokonać selekcji wśród pozostawionych rocznych pędów jednorocznych: pozostawia się pędy zdrowe, najsilniejsze, rosnące pionowo wewnątrz krzewu.

Cięcie krzewów można wykonać sekatorami z przedłużonymi rękojeściami oraz sekatorami pneumatycznymi na długich rękojeściach (kilkuhektarowe plantacje) napędzanych przez kompresor na ciągniku.

Czarna porzeczka owoce dojrzałe zdj. Wikipedia

Źródło: Uprawa porzeczki czarnej ŚODR 2021

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com