^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

TRÓJZABIEGOWA OCHRONA FUNGICYDOWA ZBÓŻ OZIMYCH WIOSNĄ

     Ochrona fungicydowa zbóż - skuteczne mieszaniny - agrofakt.pl

Zboża są narażone na ataki chorób (m.in. wywoływanych przez grzyby), przez cały okres wegetacji. Pomimo tego, że objawy chorób np. mączniaka, rdzy czy septoriozy można znaleźć na plantacjach zbożowych już jesienią, to stosowanie zabiegów grzybobójczych odbywa się głównie wiosną. Wtedy to rośliny, budząc się do życia, potrzebują składników odżywczych, różnego rodzaju biostymulatorów, stosowania herbicydów i ochrony fungicydowej. Stosowanie wyżej wymienionych zabiegów we wczesnych stadiach wzrostu zbóż, przyczynia się do ich intensywnego rozwoju oraz do osiągnięcia wysokich plonów. Również bardzo ważny jest wybór odmian odpornych na choroby.    

W naszym kraju, fungicydowa ochrona zbóż obejmuje 2 lub 3 podstawowe zabiegi grzybobójcze, które nazywane są odpowiednio zabiegami T1, T2 oraz T3. Trójzabiegowa ochrona jest stosowana w przypadku zbóż ozimych natomiast dwuzabiegowa ochrona poleca się na zboża jare. Trójzabiegowy system (Rysunek 1) pozwala na ochronę łanów o dużym udziale zbóż w zmianowaniu a także o wysokim nawożeniu azotem.

CC.jpg Rys. 1

  1. Zabieg T1 wykonuje się, gdy rośliny są w fazie strzelania w źdźbło do fazy drugiego kolanka. Jeżeli przedplonami były rośliny zbożowe, to zabieg T1 wykonuje się niezależnie od nasilenia występujących chorób. Bardzo ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę wykonując zabieg T1 są warunki atmosferyczne. Preparatów fungicydowych nie zaleca się stosować
    w przypadku niskich temperatur lub mrozów ponieważ taki preparat wykazuje wolniejsze działanie oraz niższą skuteczność. Pierwszy zabieg fungicydowy powinien chronić roślinę przed łamliwością źdźbła zbóż oraz fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła. Zabieg T1 chroni także przed plamistością siatkową liści jęczmienia, której objawy można zauważyć bardzo wcześnie.
  2. Zabieg T2 wykonuje się najczęściej w fazie liścia flagowego. W tym okresie liście wymagają szczególnej ochrony przed patogenami wywołującymi choroby grzybowe gdyż są to organy asymilacyjne rośliny – biorą udział w fotosyntezie. Dlatego też, zdrowe liście dają gwarancję wysokich plonów a utrzymanie jak najdłuższej ich aktywności wpływa na jakość plonu. Drugi zabieg fungicydowy zwalcza mączniaka prawdziwego, rdzę brunatną, rdzę żółtą, brunatną plamistość liści, septoriozę paskowaną liści a także inne choroby liści.
  3. Zabieg T3 wykonuje się po fazie kłoszenia. Głównym celem tego zabiegu jest zabezpieczenie kłosów, tak aby wydały dobrej jakości plony. Trzeci zabieg fungicydowy chroni przed skażeniem mykotoksynami, chorobami kłosów a także zwalcza grzyby z rodziny Fusarium.

     Wyżej wymienione choroby najczęściej występują w uprawie pszenicy oraz pszenżyta. Jęczmień jest głównie atakowany przez rynchosporiozę oraz plamistość siatkową natomiast żyto jest atakowane najczęściej przez rdzę brunatną a zwłaszcza żyto mieszańcowe.

      Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin można znaleźć wykaz aktualnie dostępnych na rynku środków ochrony roślin, ich rodzaje oraz informacje dotyczące terminu ważności zezwolenia na ich stosowanie.

Źródło:

- https://ciechagro.pl/pl/porady-eksperta/ochrona-fungicydowa-zboz-jak-i-kiedy-wykonac-zabieg-t1-t2-t3;

- https://chemirol.com.pl/pl_PL/content/ochrona-fungicydowa-zboz-wiosna;

- zdjęcia: www.agrofakt.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com