Zboża są narażone na ataki chorób (m.in. wywoływanych przez grzyby), przez cały okres wegetacji. Pomimo tego, że objawy chorób np. mączniaka, rdzy czy septoriozy można znaleźć na plantacjach zbożowych już jesienią, to stosowanie zabiegów grzybobójczych odbywa się głównie wiosną. Wtedy to rośliny, budząc się do życia, potrzebują składników odżywczych, różnego rodzaju biostymulatorów, stosowania herbicydów i ochrony fungicydowej. Stosowanie wyżej wymienionych zabiegów we wczesnych stadiach wzrostu zbóż, przyczynia się do ich intensywnego rozwoju oraz do osiągnięcia wysokich plonów. Również bardzo ważny jest wybór odmian odpornych na choroby.
W naszym kraju, fungicydowa ochrona zbóż obejmuje 2 lub 3 podstawowe zabiegi grzybobójcze, które nazywane są odpowiednio zabiegami T1, T2 oraz T3. Trójzabiegowa ochrona jest stosowana w przypadku zbóż ozimych natomiast dwuzabiegowa ochrona poleca się na zboża jare. Trójzabiegowy system (Rysunek 1) pozwala na ochronę łanów o dużym udziale zbóż w zmianowaniu a także o wysokim nawożeniu azotem.
Rys. 1
Wyżej wymienione choroby najczęściej występują w uprawie pszenicy oraz pszenżyta. Jęczmień jest głównie atakowany przez rynchosporiozę oraz plamistość siatkową natomiast żyto jest atakowane najczęściej przez rdzę brunatną a zwłaszcza żyto mieszańcowe.
Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin można znaleźć wykaz aktualnie dostępnych na rynku środków ochrony roślin, ich rodzaje oraz informacje dotyczące terminu ważności zezwolenia na ich stosowanie.
Źródło:
- https://ciechagro.pl/pl/porady-eksperta/ochrona-fungicydowa-zboz-jak-i-kiedy-wykonac-zabieg-t1-t2-t3;
- https://chemirol.com.pl/pl_PL/content/ochrona-fungicydowa-zboz-wiosna;
- zdjęcia: www.agrofakt.pl