^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

NAWÓZ WAPNIOWY– CZARNA KREDA

czarna kreda

Kreda i wapno kojarzą się z kolorem białym, jednak Czarna Kreda to nazwa produktu, który taki nie jest, wręcz przeciwnie – ma ciemny kolor, niemal czarny. Kolor ten jest wynikiem zawartości w produkcie węgla organicznego i kwasów humusowych.

Czarna kreda produkowana jest z kredy jeziornej, która jest młodą i najbardziej miękką formą węglanu wapnia o budowie silnie porowatej. Takie cechy umożliwiają wysoką reaktywność i szybkość działania. Porowata budowa cząsteczek wapnia umożliwia łączenie się wapnia z roztworem glebowym.

Wyjątkowość Czarnej Kredy w porównaniu z nawozami tego typu, ale pochodzącymi ze zmielonych skał, wynika z występowania w niej kwasów humusowych.

Czarna Kreda zawiera w swym składzie ponad 40% CaO w formie węglanu wapnia i reaktywność bliską 100%. Zaczyna działać w ciągu pierwszych miesięcy po zastosowaniu.

Czarna Kreda jako łatwo rozpuszczalny wapń silnie stymuluje życie biologiczne w glebie. Prowadzi to do mineralizacji resztek uprawowych: liści, pędów, słomy. Dzięki temu gleba prawidłowo nawożona wapniem charakteryzuje się o lepszą strukturą.

Skład nawozu:

  • wapń (CaCO3) – miękki węglan wapnia, kreda jeziorna, wysoce reaktywny kalcyt 88,64% s.m.
  • węgiel organiczny i kwasy próchnicowe (humusowe, fulwowe i huminy) 7,53% s.m. 
  • mikro- i makroelementy:  (N, P, K, Mg, S, Na, Cu, Zn, Fe, Mn, B)

Dokładną dawkę nawozu wapniowego należy ustalać w oparciu o aktualne wyniki badań glebowych (odczyn gleby, zasobność w Ca), kategorię agronomiczną gleby, wrażliwość rośliny uprawnej na odczyn gleby. Można stosować zarówno pożniwnie-doglebowo jak i pogłównie, w dawkach od 500 kg/ha. Należy równomiernie i dobrze wymieszać z warstwą orną gleby na głębokość 5-20 cm.

Produkowane są dwie formy Czarnej Kredy: sypka ( do zastosowania rozsiewacza taśmowego) i granulowana o wymiarze 2-6 mm ( rozsiewacz do nawozów granulowanych).

Dawkowanie: 

  • Forma sypka Czarnej Kredy: 0,5-2 t/ha
  • Granulat Czarnej Kredy: 0,6-2,4 t/ha 

Nawóz można stosować w tradycyjnych i ekologicznych uprawach.

Najlepsza pora nawożenia gleby to jesień, czyli w przypadku zbóż – po żniwach, przy uprawach warzywnych i owocowych – po zbiorze plonów.

Można stosować nawóz z humusem również w okresie wiosennym, jeśli pH i zasobność gleby w wapń są bardzo niskie. Zabieg jest także wtedy uzasadniony, gdy chcemy wprowadzić do uprawy rośliny wymagające do wzrostu i rozwoju wysokiego pH i mające duże potrzeby pokarmowe względem wapnia i magnezu. Wapnowanie gleby wiosną jest zabiegiem trudniejszym, szczególnie kiedy zima się przedłuża i gleba długo jest zmarznięta. Należy pamiętać, że gleba musi być na tyle rozmarznięta, by rozsiewacz nie zniszczył jej struktury. Nie można wykonywać tego zabiegu na krótko przed siewem roślin, bo może to utrudniać ich wschody.

Produkt Czarna Kreda widnieje w Wykazie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym – aktualizacja 01.02.2021 r.

Do upraw amatorskich oferowany jest produkt o nazwie EKO KREDA (opakowania 5 i 10 kg), w którym składzie znajduje się Czarna Kreda. Zalecana do stosowania w okresie od marca do listopada.

Źródło: www. raportrolny.pl, www. czarnakreda.pl

Zdjęcie: www. czarnakreda.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com