Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy uruchamia projekt HenolaHemp, którego zadaniem jest rozpowszechnianie w Polsce upraw konopi włóknistych oraz zbadanie parametrów plantacji tych konopi w różnych warunkach pogodowych i glebowych z uwzględnieniem czynników, które wpływają na wydajność plonu ziarna. Celem tego programu jest produkcja elitarnego i kwalifikowanego materiału siewnego konopi przemysłowych na dużą skalę, natomiast rolą tego programu jest propagowanie upraw tej rośliny oraz transfer wiedzy w obszarze przetwórstwa i agrotechniki, ażeby zwiększyć jej popularność w kraju oraz za granicą.
Zarówno na świecie jak i w Polsce, z roku na rok rośnie popyt na ziarno konopne, co możemy zauważyć na przykład na półkach sklepowych, gdzie przybywają produkty spożywcze zawierające w swoim składzie nasiona tej rośliny – proteiny konopne, batony, olej, czy mleko. W związku z tym, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oferuje do sprzedaży materiał siewny polskiej odmiany konopi Henola, dedykowanej do upraw towarowych na ziarno.
Dlaczego Henola? Jest to jednopienna, unikatowa, bardzo plenna odmiana, której plon wynosi 1,5 – 2,5 tony z hektara. Ponadto jej okres wegetacji jest krótszy o 3 tygodnie w porównaniu do innych odmian, co pozwala rolnikowi na zbiór na przełomie sierpnia i września. Wysokość tej odmiany (1,5-2m), nie przeszkadza w trakcie zbiorów, dlatego też nie trzeba inwestować w bardzo drogi, specjalistyczny sprzęt do jej zbioru.
Odmiana Henola jest obecna na rynku od 2019r. a w 2020 uzyskała tytuł „Polski Produkt Przyszłości” oraz nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza na stronie www.henolahemp.pl. Ostateczny termin rejestracji upływa 28 lutego 2022 r. Niezależnie od wielkości areału, każdy uczestnik otrzyma 30% rabat na zakup certyfikowanego materiału nasiennego, w zamian za przekazanie do Instytutu krótkiego raportu dotyczącego przeprowadzonej uprawy. Ponadto, zostanie objęty wsparciem agrotechnicznym a także otrzyma atrakcyjne warunki cenowe w momencie zlecenia Instytutowi usług przetwórstwa ziarna, słomy oraz analiz laboratoryjnych.
Więcej informacji można uzyskać:
Źródło: Zdjęcia i materiały opracowano na podtstawie materiałów z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.